Agregat rezerwowym źródłem prądu

Niektóre obiekty zaliczane do infrastruktury krytycznej wymagają stosowania dodatkowych systemów, które mają zapewnić stabilność ich działania nawet w ekstremalnych warunkach. Dotyczyto takich obiektów jak chociażby szpitale, które muszą funkcjonować nawet w momencie, gdy z różnych powodów niemożliwym będzie ich zasilanie. Konieczne jest zapewnienie niezależnego źródła energii, które będzie w stanie podtrzymać pracę najbardziej newralgicznych i potrzebnych urządzeń.

Parametry agregatów prądotwórczych

stacjonarne agregaty prądotwórczeJestto niezwykle istotne. W tym celu stosuje się przeważnie stacjonarne agregaty prądotwórcze, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej w momencie, gdy nastąpi przerwa w zasilaniu. Agregaty prądotwórcze są zasilane paliwem chemicznym, którym przeważnie jest olej napędowy. Paliwoto jest spalane dzięki czemu powstaje energia mechaniczna pozwalająca napędzić wirnik generatora. W stojanie indukowane jest napięcie elektryczne, które po dołączeniu odbiornika umożliwia przepływ prądu. Rolą projektanta instalacji i zabezpieczeń jest dobranie odpowiedniej mocy agregatu z którego mają być zasilane najbardziej potrzebne urządzenia. Warto wspomnieć, że zespół prądotwórczy powinien być gotowy do użycia w jak najkrótszym czasie. Z reguły pełna moc jest uzyskiwana po około minucie od wykrycia przerwy w zasilaniu. Przez ten czas obwody są zasilane z magazynów energii takich jak chociażby baterie akumulatorów.

Jak widać w niektórych przypadkach koniecznym jest zaprojektowanie dodatkowych rozwiązań, które pozwolą funkcjonować obiektom w różnych warunkach. Czasami dodatkowo stosowanych jest kilka systemów, z których każdy jest przewidziany na określoną okoliczność. Dzięki temu można zapewnić praktycznie stuprocentową pewność co do ciągłości zasilania. Każdy obiekt zaklasyfikowany jako infrastruktura krytyczna musi posiadać wyżej opisane urządzenia.