You are currently viewing Analizy mikrobiologiczne wody

Analizy mikrobiologiczne wody

Woda jest niezbędnym elementem w każdym gospodarstwie domowym. Źródłem wody może być woda z wodociągu miejskiego lub ze studni przydomowej. Pamiętajmy jednak również, że woda jest naturalnym środowiskiem dla wielu mikroorganizmów.

Badania wody na obecność bakterii

tanie badanie mikrobiologiczne wodyDlatego należy regularnie badać wodę na obecność bakterii nadających się do picia, zwłaszcza jeśli mamy własne źródło wody. Specjalistyczne laboratoria badają nie tylko potencjalnie szkodliwe poziomy minerałów, ale także bakterie, grzyby i wirusy, które mogą być przyczyną wielu chorób. Niektóre z nich mogą powodować jedynie niewielkie problemy żołądkowo-jelitowe, ale istnieje wiele mikroorganizmów, które mogą poważnie zaburzyć funkcje organizmu, spowodować odwodnienie, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Podstawowym założeniem jest sprawdzenie, czy w wodzie występują organizmy wskaźnikowe. I to właśnie tutaj przychodzi z pomocą tanie badanie mikrobiologiczne wody. Jeśli po ich wykonaniu nie występują w wodzie te organizmy, nie trzeba się martwić o obecność w wodzie bardziej szkodliwych mikroorganizmów. Jeśli w badaniu jakości wody zostaną wykryte mikroorganizmy wskaźnikowe, powinniśmy założyć, że nasza woda jest również siedliskiem bardziej szkodliwych mikroorganizmów. Następnie konieczna jest dezynfekcja, aby woda znów nadawała się do picia. Należy pamiętać, że różne rodzaje wody, takie jak wody powierzchniowe, wody gruntowe i wody podziemne, zawierają różne rodzaje bakterii. Chociaż woda z kranu podlega prawnym ograniczeniom dotyczącym składników nadających się do picia (np. bakterii) i musi być uzdatniana do użytku domowego, szkodliwe bakterie mogą być nadal obecne w wodzie z kranu.

Zazwyczaj do usuwania szkodliwej mikroflory stosuje się chlor lub ozon w celu ochrony wody w poszczególnych odcinkach sieci wodociągowej. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie 100% oczyszczenie ze szkodliwych mikroorganizmów, zaleca się stosowanie improwizowanych elementów filtracyjnych, takich jak membrany osmotyczne.