You are currently viewing Całoroczny cykl działania pomp ciepła

Całoroczny cykl działania pomp ciepła

 

Osoby, które budują dom jednorodzinny, często zastanawiają się nad tym, jaki system ogrzewania wybrać. W wielu miejscowościach w Polsce ze względu na zaawansowany smog ogranicza się budowę tzw. kopciuchów i zachęca się do ich wymiany na rzecz ogrzewania gazowego. Oczywiście są też jeszcze inne, alternatywne metody, które również są przyjazne środowisku naturalnemu i nie będą emitować tak wielu zanieczyszczeń.

Zasady działania pomp ciepła

pompy ciepła kujawsko pomorskieMowa o pompach ciepła, które wykorzystywane są zarówno do zasilania centralnego ogrzewania jak również do podgrzewania wody użytkowej. Pompa ciepła jest urządzeniem, którego zasada działania wcale nie jest taka skomplikowana. Na zasadzie pomp ciepła działają przecież lodówki, które wszyscy mamy w kuchniach i nie tylko. W pompach ciepła przepływ następuje z ośrodka o niższej temperaturze do tego o temperaturze wyższej. Tego typu urządzenia mogą być wykorzystywane w cyklu całorocznym. Zimy w Polsce nie należą do bardzo surowych – zwłaszcza w ostatnich latach, co oczywiście sprzyja pracy pomp ciepła. Większość producentów gwarantuje swoim klientom pracę pomp ciepła nawet do temperatury – 25 stopni Celsjusza. To zapewnia nam komfort termiczny przez cały rok. Takie pompy ciepła kujawsko pomorskie będą więc inwestycją na długie lata, a koszty ich zakupu i montażu z pewnością się zwrócą. Zasada działania pomp ciepła wcale nie jest skomplikowana.

W parowniku pompy znajduje się czynnik chłodniczy, który ulega odparowaniu i w ten sposób pobiera ciepło z otoczenia. Potem pary zostają sprężone, co sprawia, że wzrasta ich temperatura, ale również ciśnienie. Następnie czynnik musi zostać ponownie skroplony. W czasie kondensacji czynnika ciepło zostaje oddane do instalacji grzewczej. Później oczywiście czynnik skroplony ponownie wykorzystywany jest w parowniku.