Czy antena do cb może być za krótka ?

Często na naszych drogach widzi się pojazdy z bardzo długimi antenami od cb radia. Samochody te haczą nimi o wszystkie dość niskie przeszkody, uszkadzając stopniową ową antenę. Warto zastanowić się zatem jak dobrać prawidłowo długość anteny do konkretnego modelu samochodu.

Jaką długość powinna mieć antena do cb radia ?

anteny do cbNa powyższe pytanie można dość łatwo sobie odpowiedzieć. Otóż przyjmuje się, że dobra antenato taka, która ściąga sygnał z okolic pięciu do dziesięciu kilometrów. Oczywiście są też dużo lepsze anteny, ale czy ich instalacja jest zasadna,to kwestia dyskusyjna. Kupując antenę do naszego auta i mając możliwość jej przetestowania przed dokonaniem zakupu, warto zakładać jak najkrótsze anteny stopniowo zwiększając ich długość, aż do momentu osiągnięcia co najmniej zadowalających efektów. Wśród użytkowników każdejanteny do cb radia panuje błędne przekonanie, że antena dłuższa ma lepszy zasięg, aniżeli ta krótsza. W przypadku tanich anten teza ta jako tako się sprawdza i ma poparcie w praktyce, lecz w przypadku drogich anten, jest ona kompletnie bezzasadna. Zgodzić się można z faktem, że im antena droższa, tym lepsza. Bowiem płacąc kilkaset złotych za dobrą anteną, otrzymamy antenę o długości zaledwie kilku centymetrów, która będzie lepiej ściągała sygnał, niż tania antena dwumetrowa. O tym wszystkich poinformuje nas raczej sprzedawca w sklepie, a jeśli nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy,to warto skonsultować zakup anteny ze specjalistą lub chociaż kolegą, który używa cb radia na co dzień.

Niewątpliwie długość używanej przez nas anteny może dodać uroku lub całkowicie oszpecić nasz pojazd. Kwestią gustu jest design zakupionej anteny. Najważniejsze jest, aby spełniała ona swoje zadanie i dobrze ściągała sygnał radiowy.