Czy stal nierdzewna rdzewieje?

Stal nierdzewna ze wszystkich swoich właściwości najbardziej znana jest ze swojej odporności na korozję. Pojawiają się jednak głosy, że bardzo często występują na niej plamy i przebarwienia mogące sugerować postępujący proces korozji.

Stal nierdzewna – rdzewieje czy nie?

Suszarka do bieliznyCo może być tego powodem? Okazuje się, że plamy, zabarwienia, zmatowienia i początkowe wżery, zwłaszcza po okresie zimowymto normalna sprawa. Wyróżnikiem stali nierdzewnej jest brak konieczności dodatkowego zabezpieczenia chroniącego jej wygląd i właściwości, ale tak jak każdy inny materiał wymaga pielęgnacji i czyszczenia, aby zachować na dłużej swój błysk i estetyczny wygląd, a co za tym idzie również unikalne właściwości i w zależności od warunków w jakich jest eksploatowana – konieczna jest jej odpowiednia konserwacja i czyszczenie. Stal nierdzewna jest odporna na korozję dzięki temu, że pierwiastki stopowe tworzą na jej powierzchni cienką, przezroczystą warstwę ochronną. Jest ona cienka, ale stanowi idealną ochronę przed korozją. W zastosowaniach zewnętrznych, gdzie spadający śnieg czy deszcz będą znosić zanieczyszczenia mogą pojawić się przebarwienia, który nie należy usuwać stalowych poduszek do szorowania czy szczotek drucianych, które w konsekwencji mogą pozostawić osady ze stali węglowej, które z biegiem czasu będą rdzewieć. Podobnie jak czajnik ze stali nierdzewnej powinno się takie powierzchnie czyścić za pomocą zwykłej szmatki, skórą zamszową czy też dla większych zabrudzeń nylonową gąbką czyli materiałów powszechnie stosowanych w każdym gospodarstwie domowym. Jeżeli na powierzchni elementów pojawiają się wżeryto niezbędne jest wytrawienie kwasem lub zastosowanie metod mechanicznych. Bardzo ważne jest aby zachować szczególną ostrożność przy montażu i elementy ze stali nierdzewnej montować na końcu. Należy pamiętać o tym, że proces trawienia może nieodwracalnie zmienić wygląd przedmiotu co w większości przypadków nie jest zjawiskiem pożądanym. Całe szczęście, że takich sposobów nie trzeba stosować w przypadku elementów aluminiowych takich jak: suszarki do bielizny, drabiny aluminiowe czy rusztowania aluminiowe.

W przypadku tych rzeczy wystarczy zwykła szmatka i trochę wody z mydłem, a w przypadku wżerów czy uszkodzeń mechanicznych wystarczy delikatne szlifowanie.