You are currently viewing Czy warto użyć pompy ciepła zamiast węgla?

Czy warto użyć pompy ciepła zamiast węgla?

Z powodu wyczerpujących się złóż węgla brunatnego w całej Polsce można obserwować jego stale rosnące ceny. Żeby dostać się do jego niżej położonych pokładów trzeba znacznie większych nakładów pieniężnych i czasowych. To sprawia, że ten surowiec staje się coraz bardziej nieopłacalny w użyciu i ogrzewanie oparte na węglu jest zastępowane przez pompy ciepła o większej efektywności.

Ekologiczne pompy ciepła zastąpią węgiel

Pompa ciepłaDlatego wiele rodzin postanowiło zmienić metodę grzania swoich domów i wykorzystaćpompy ciepła o znacznie lepszych parametrach. Jednak tak naprawdę powodów jest o wiele więcej. Cena Niekorzystna pozycja węgla względem innych surowców została już wyjaśniona we wstępie. Jednak temat nie został jeszcze wyczerpany. Po pierwsze węgiel brunatny jest surowcem trwałym którego potrzeba w ogromnych ilościach. Przekłada sięto na potrzebę jego częstego transportu. Wymagato ogromnej floty samochodów ciężarowych i pociągówtowarowych, których utrzymanie kosztuje ogromne pieniądze. Dodatkowo paliwo którego potrzebują do przemieszczania również przyczynia się do finalnej ceny węgla. To wszystko sprawia, że od czasu wydobycia do dotarcia do naszych domów, czeka wiele niebezpieczeństw na ludzi pracujących w tym przemyśle. Co roku giną dziesiątki pracowników branży węglowej. Większość z nichto właśnie górnicy pracujący w kopalniach i przy transporcie. Można więc zobaczyć, że cena węglato nie tylko pieniądze. Odnawialne źródła energii nie potrzebują żadnego surowca. Oznaczato brak potrzeby transportu i brak ofiar. Dlatego Ogrzewanie podłogowe wykorzystujące pompy ciepła jest o wiele lepsze. Ponadto można dostać dofinansowanie na pompy ciepła co czynni tą technologię jeszcze bardziej atrakcyjną Zanieczyszczenie Wszyscy wiedzą jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą spalanie paliw kopalnianych. Zaczadzenie, choroby płuc, rak,to tylko niektóre z tych które powodują spaliny węgla.

Szkodliwa działalność dwutlenku węgla nie dotyka niestety jedynie użytkowników kotłów na ten surowiec. Ma tez niezwykle negatywny wpływ na zdrowie całego społeczeństwa na środowisko w którym żyjemy, Smog, zanieczyszczenia wody, globalne ocieplenie, wszystkoto są skutki spalania tak dużych ilości paliw kopalnianych. Na szczęście wykorzystanie pompy ciepła może ograniczyć wszystkie te elementy.