Darmowe ciepło, darmowy chłód… – gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła cechuje się przede wszystkim wyjątkową ekonomicznością, dlatego bardzo często są elementami wentylacji różnego typu, jak np. wentylacja z odzyskiem, w skład której wchodzą obok gruntowego wymiennika ciepła, kanały wentylacyjne. Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię geotermalną.

Może on zostać umieszczony w ziemi spiralnie, poziomo lub pionowo – wszystko zależy od gabarytów działki. Wykorzystując gruntowy wymiennik ciepła otrzymujemy ogrzewanie pełne zalet. Higieniczne i czerpiące z nieskończonego źródła. Jeżeli chodzi o popularność, poziomy gruntowy wymiennik ciepła bije pozostałe na głowę. Używany jest głównie na dużych działkach.Wartym podkreślenia jest fakt, że teren nad kolektorem może być dowolnie wykorzystany, z wyłączeniem budowania budynków. Jeżeli Twoja działka jest raczej średniej wielkości, poleca się raczej spiralny gruntowy wymiennik ciepła. Zainstalowanie go wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż poziomego. Mając niewielką działeczkę, zdecydujmy się na pionowy gruntowy wymiennik ciepła. Zajmuje on najmniej cennego miejsca.

Czy warto zdecydować się na gruntowy wymiennik ciepła? Z pewnością jestto inwestycja warta przemyślenia, zwłaszcza biorąc pod uwagę oszczędności, jakie możemy zyskać w ten sposób. Do tego ogromnym plusem jest fakt, że korzystamy z czegoś w stu procentach ekologicznego.