Do jakiej temperatury jest zastosowany

Pirometr służy jako przyrząd do bezdotykowego pomiaru temperatury.

Pamiętajmy jednak, że pirometr nie mierzy temperatury w punkcie, tylko pokazuje z pewnego obszaru temperaturę. Im mamy lepszą optykę, tym mniejszy obszar jest mierzony. Tanie pirometry które zazwyczaj posiadają słabą optykę, są wstanie zmierzyć nam średnią temperaturę o średnicy około 5-8cm z odległości 1mb . Natomiast drogie pirometry, pokazują nam dwa punkty sąto koła i brzegi.

Logiczne jestto iż, im dalej będziemy celować tym bardziej dokładność pomiaru spada. Reasumując, pirometr nie mierzy temperatury w punkcie, tylko przybliżoną temperaturę wszystkich obiektów w danym polu. Przede wszystkim dobry pirometr,to taki który ma wejście na termoparę, wtedy jesteśmy wstanie zmierzyć nawet rury, przy czym rzeczywiście jestto bardzo ważne, ponieważ praktycznie sporadycznie pirometr daje nam możliwość mierzenia temperatury w takich powierzchniach jak rury.

Natomiast możemy wykorzystać czujnik temperatury, który jest wstanie wykazać nam obecność nieskraplających się gazów w instalacji np. chłodniczej lub jej zapowietrzenie. Najlepiej jest go zapełnić azotem, w celu dobrej szczelności. Większość tych gazów powstaje po stronie wysokiego ciśnienia, natomiast większość pirometrów sprawdza się w swoim działaniu najlepiej w piecach hutniczych, gdyż znajduje się tam bardzo wysoki pomiar temperatury. Mamy do czynienia, z bardzo dużą ilością pirometrów o różnej nazwie, wartości i cenie.

Dlatego bardzo ważne przed zakupem takiego produktu skupić się na efektywnym, konsekwentnym, i dobrym działaniu takiego urządzenia, ponieważ uchodzi ono jak służące na parę lat. Pamiętajmy, też jednak ze pirometry charakteryzują właściwości ciała pod względem zdolności promieniowania cieplnego i jest współczynnikiem emisji, przyjmującej wartość od 0 do 1. Najlepszą właściwością cieszy się ciało czarno, którego współczynnik wynosi 1, ale zależy również od materiału i stanu jego powierzchni, bardzo często zmienia się wraz ze zmianą długości nadawanej fali promieniowania.