Dobry kardiolog to jaki?

Po czym poznać dobrego kardiologa? Każda z nas ma inne wymagania i preferencje. Spora grupa kobiet chodzi na wizyty tylko do kobiet kardiolog , ponieważ uważają, ze lepiej się z nimi dogadają na kobiece problemu, druga grupa uważa, że lepsi są mężczyźni, bo są delikatniejsi.

Takie dzielenie kardiolog mija się z celem.

Powinniśmy wybrać najlepszego,to znaczy takiego który odznacza się najwyższymi kompetencjami, a nie kierować się uprzedzeniami czy stereotypami. Ginekolog np. powinien być zaangażowany, taktowny, wzbudzać nasze zaufanie (szczególnie kiedy zamierzamy zawierzyć się kardiologjego opiece w okresie ciąży), taktowny, odznaczać się wysoką kulturą osobistą, informować się o przebiegu badania, sprawiać, ze poczujesz się przy nim komfortowo (a jak wiadomo nie jestto łatwe), zadbać o profilaktykę, wyjaśnić na czym ewentualnie polega twoja choroba i jak wygląda leczenie)nie może być opryskliwy, bagatelizować naszych objawów. Powinien skierować nas na badania kontrolne i ewentualne badania pod kątem chorobowym, pobrać próbki do badań cytologicznych, przeprowadzić badanie usg oraz mammografię. Wypisać recepty na leki i w razie czego skierowania do innych lekarzy. Endokrynolog jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży chorujących na niedoczynność tarczycy, która może spowodować poważne powikłania w czasie ciąży, jeśli poziom hormonów tarczycowych nie będzie stale kontrolowany. Również kardiolog czy neurolog (odpowiedzialny przecież za poważne schorzenia) powinien być odwiedzany przez ciężarne.

Czasem szkoła rodzenia jest prowadzona lub współprowadzona przez ginekologa, a i kardiolog się tam znajdzie co ułatwia nam wybór placówki, do której chcielibyśmy się zapisać. Oczywiście, każda kobieta ma dodatkowe wymagania jeśli chodzi o wizytę ginekologiczną. Wymienione powyżej cechy są jedynie podstawowymi, które dobry lekarz powinien posiadać, a których nie wolno lekceważyć.