Domy energooszczędne

dom pasywnyNowoczesne domy budowane są z materiałów energooszczędnych, dzięki którym można znacząco ograniczyć straty ciepła w domach. Budowa domu energooszczędnego związana jest z koniecznością poniesienia bardzo dużych wydatków. Jednak, jak się okazuje, wydatki te zwrócą się w dość krótkim czasie.

Inwestor nie będzie ponosił wysokich kosztów ogrzania budynku, ani nie będzie płacił wysokich rachunków za zużycie energii elektrycznej.
Budowa domu pasywnego wymaga zastosowania kilku zasad. Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwą grubość ścian. Zwykle nowe domy buduje się z cegły lub z gazobetonu, które nie mają zbyt wysokich parametrów energooszczędnych. W związku z tym konieczne staje się docieplenie budynku. W tym celu zwykle wykorzystuje się styropian, który montuje się na ścianach za pomocą specjalnego kleju. Miejsca łączenia poszczególnych płyt styropianowych dodatkowo wzmacnia się plastikowymi kołkami, które trzeba wwiercić do muru. Aby móc stworzyć dom pasyny, czyli taki, który sam w sobie utrzymuje ciepło, które raz zostanie do niego dostarczone, zaleca się aby na ściany montować 20 cm warstwę ocieplenia. odpowiednim styropianu o grubości 20 cm może być także styropian utwardzany. Wtedy grubość 12 cm styropianu utwardzanego odpowiada grubości 20 cm zwykłego styropianu.
Kolejnym ważnym punktem, jeżeli chodzi o stworzenie domu pasywnego i w pełni energooszczędnego jest zastosowanie właściwego ocieplenia dachu oraz przestrzeni okiennych.
Do ocieplenia dachu stosuje się wełnę mineralną. Możne ona występować w rolkach lub w formie płyt. Wełnę montuje się pomiędzy krokwiami na dachu.

Koniecznie trzeba jednak zapewnić szczeliny wentylacyjne, dzięki którym dach będzie mógł przepuszczać powietrze. Stosuje się również nowoczesne systemy wentylacyjne, dzięki którym w pomieszczeniach w domu zapewnia się prawidłowy obieg powietrza.