Efektywne odkwaszanie gleby

Jak stworzyć roślinom w ogrodzie, w warzywniku czy na polu uprawnym najbardziej optymalne warunki do wzrostu i wegetacji? Przede wszystkim dopasujmy warunki do wymagań konkretnego gatunku. Każda roślina ma nieco inne wymagania glebowe, jest inaczej nawadniana, różni się potrzebą nasłonecznienia. Nie wszystkie warunki jesteśmy w stanie spełnić w sposób idealny, jednak warto się postarać zadbać oto, co jest w naszym władaniu.

Nawozy wapniowe – sposób postępowania

efektywny nawóz wapniowy granulowanyJakość gleby ma kluczowe znaczenie w powodzeniu uprawy roślin. Zarówno uprawiając rośliny w domu w donicach, jak i sadząc w ogrodzie, musimy pamiętać, że każdy gatunek ma inne wymagania glebowe, które koniecznie warto poznać jeszcze przed zakupem i upewnić się, czy jesteśmy w stanie je spełnić. Niektóre rośliny wymagają gleby o niskim pH, czyli kwaśnej. Inne natomiast potrzebują gleby lekko kwaśnej lub o odczynie obojętnym, czyli o nieco wyższym pH. Takich roślin jest zdecydowanie najwięcej. Trzeba również pamiętać, że jeżeli nie jesteśmy w stanie odpowiednio zakwasić gleby dla roślin kwasolubnych, kompromisem będzie odczyn obojętny, który nie będzie ideałem, ale też nie zabije rośliny. Dużo większy problem pojawia się kiedy trzeba glebę odkwasić, ponieważ odczyn pH jest zbyt niski. Wtedy konieczne będzie wapnowanie, a najlepiej użyć do tego efektywny nawóz wapniowy granulowany. Taki nawóz rozsypuje się na suchej glebie i przekopuje ją dokładnie. Jego działanie jest długotrwałe, dlatego efekty utrzymają się na dłużej. Wapnowanie gleby nie jest trudne, trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego w wietrzny dzień, ponieważ tego rodzaju nawozy należą do bardzo pylących.

Przed zakupem odpowiedniego nawozu do odkwaszania gleby zwróćmy uwagę na jego rodzaj i dopasujmy go do gruntów na naszej działce. Jeśli grunt jest przepuszczalny, bezpieczniej będzie zastosować nawóz wapniowy węglanowy. Na efekty poczekamy dłużej, jednak z pewnością go nie przedawkujemy. Jeśli grunt jest ciężki, lepiej zastosować nawóz tlenkowy, który zadziała znacznie szybciej.