Ekologia w służbie motoryzacji

Samochódto coś więcej, niż pojazd służący do przewozu. Samochódto synonim wolności, niezależności oraz komfortu. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na własne auto. Istnieją też sytuacje, w których właściciele zmuszeni są pożegnać się na jakiś czas ze swoimi czterema kółkami. W takich momentach z pomocną ręką przychodzą wypożyczalnie oferujące wynajem samochodów.

Wypożyczyć można praktycznie każdy model samochodu. W ofercie firm dostępne są auta osobowe i dostawcze, a wybór odpowiedniego uzależniony jest jedynie od potrzeb wynajmującego. Propozycja wypożyczenia auta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Procedury wynajmu w przypadku osoby fizycznej różnią się nieco od tych dotyczących firm. Każda wypożyczalnia kieruje się innymi kryteriami. W większości z nich osoba fizyczna powinna przedstawić dowód osobisty oraz prawo jazdy, a czasem także kartę kredytową bądź debetową. W przypadku obcokrajowców z krajów znajdujących się poza strefą Unii Europejskiej przydatny będzie również paszport oraz międzynarodowe prawo jazdy. Wypożyczający auto nie powinien mieć przy tym mniej niż 21 lat. W przypadku, gdy klientem jest firma, konieczne jest posiadanie numeru NIP, zaświadczenia REGON oraz zaświadczenia Wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Samochód można wypożyczyć na krótszy bądź dłuższy okres, zawierając umowę określającą przejrzyste zasady i warunki wynajmu. Czas trwania wynajmu rozpoczyna się w chwili udostępnienia pojazdu i liczony jest zazwyczaj w dobach. Wypożyczone auto powinno być odpowiednio przystosowane do warunków sezonowych, a także ubezpieczone na wypadek wszelkich niesprzyjających okoliczności. Wiele wypożyczalni posiada swoje oddziały w różnych miastach w kraju i na świecie. Dlatego też wypożyczając auto w jednym mieście, można oddać je w zupełnie innym. Dajeto ogromną wygodę w przypadku, kiedy planuje się podróż tylko w jedną stronę.

Większość wypożyczalni oferuje samochody nowe bądź nie starsze niż 4-5 lat. Elementy ich wyposażenia zależą od klasy danego auta. Do podstawowych należą między innymi poduszki powietrzne, ABS, klimatyzacja czy wspomaganie układu kierowniczego. Można też wybrać dodatkowe opcje, np. nawigację GPS czy mobilne WiFi. Firmy wynajmujące samochody mają na względzie zróżnicowane wymagania swoich klientów, dlatego otwarte są na wszelkiego rodzaju potrzeby oraz sugestie. W większości z nich dostępne są auta zróżnicowane pod względem wielkości, wśród nich auta małe, średnie bądź duże, a czasem również bardzo duże. Niektóre oferują też wynajem samochodów kempingowych. Do ciekawych propozycji należy opcja wynajmu auta wraz z kierowcą, który może odebrać klienta z ustalonego wcześniej miejsca oraz dowieźć go tam, gdzie tylko sobie zażyczy. Wypożyczenie auta wraz z kierowcą sprawdzi się nie tylko w przypadku obsługi wyjątkowych gości, al również podczas uroczystości, takich jak ślub.

Ważną, jeśli nie najważniejszą kwestię dotyczącą wypożyczenia auta stanowi cena usługi. W Polsce wynajem samochodu nie należy, delikatnie mówiąc, do najtańszych. W cenę wliczona jest zwykle stawka dzienna wynajmu, kaucja zwrotna, ewentualne podstawienie samochodu pod wskazany adres, wymagane wyposażenie dodatkowe oraz koszty czyszczenia. Prócz tych kosztów dochodzą często nadprogramowe opłaty, np. za dodatkowego kierowcę. Ceny wynajmu samochodu w Polsce na okres od 1 do 3 dni wahają się w granicach od 50, do nawet 2000 zł. Rzetelne wypożyczalnie informują swoich klientów o wszystkich kosztach związanych z wynajmem auta.

Wypożyczanie auta jest dzisiaj szybsze i prostsze, niż kiedykolwiek. Wypożyczalnie oferują swoje usługi przez całą dobę. Możliwe jest wypożyczenie samochodu osobiście, telefonicznie bądź online. Rezerwując auto drogą internetową wystarczy podać miejsce i termin jego odbioru oraz zwrotu, a także klasę samochodu i ostatecznie jego model. Najlepiej nieco wcześniej zarezerwować wybrany model, co daje gwarancję późniejszej dostępności danego auta. Planując wynajęcia samochodu, warto znaleźć firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, cieszącą się dobrymi opiniami wśród swoich klientów.

Dodaj komentarz