Filamenty do druku trójwymiarowego

Drukarki trójwymiarowe są obecnie bardziej popularne od odlewów wtryskowych, głównie z powodu łatwości użycia i możliwości domowego wykonywania dowolnych projektów. Jednak nawet najlepsza drukarka nie będzie mogła wykonać projektu precyzyjnie bez odpowiednio dobrego filamentu, użytego do procesu wydruku.

Najlepsze filamenty do wydruków trójwymiarowych

polecany materiał do drukarki 3dRóżne rodzaje filamentu nadają się do różnego zastosowania tworzonych brył, a wbrew temu co twierdzą niektórzy drukarze, nie ma filamentu uniwersalnego, dobrego do każdego wydruku. Najbardziej polecany materiał do drukarki 3dto obecnie filament typu ABS. Występuje on w kilku różnych odmianach i jest produkowany przez wiele różnych firm, aczkolwiek nadaje się do większości zastosowań, gdyż po zastygnięciu jest on twardy, nie ma tendencji do kruszenia się, a większość jego odmian umożliwia tworzenie brył o zdecydowanie wysokim poziomie detali. Bardzo podobnym materiałem jest filament PLA, często mylony z filamentem ABS z racji niemal identycznych charakterystyk. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika, filament PLA może być obrabiany za pomocą większości substancji chemicznych, rozpuszczalników i rozcieńczalników do tworzyw sztucznych, na które filamenty typu ABS są niewrażliwe. Te dwa rodzaje filamentu wykorzystywane są najczęściej do wykonywania wszelkiego rodzaju wydruków, aczkolwiek mniej rozpowszechnione filamenty również są w użyciu, i stosowane są do bardzo różnych celów.

Żywiczne filamenty zazwyczaj umożliwiają błyskawiczny wydruk, gdyż zastygają szybko i umożliwiają łatwe nanoszenie na projekt. Nie pozwalają jednak na zbyt dokładne wydruki, mając tendencję do pęcznienia po zastygnięciu, więc służą często jako podstawa do bardziej złożonego wydruku za pomocą drukarki pozwalającej na użycie kilu różnych filamentów.