Inkubacja jaj

Wielu hodowców drobiu ozdobnego poszukuje skutecznej metody na pozyskiwanie piskląt o pożądanych cechach. Aby otrzymać kurczęta spełniające wzorce rasy konieczne jest posiadanie dobrych genetycznie kur i kogutów, ale także zapewnienie właściwych parametrów podczas inkubacji i odchowu.

Inkubatory do jaj w chowie przydomowym

inkubator do jajJeżeli hodowca chciałby, aby pisklęta kluły się cały rok, konieczne jest zainwestowanie w inkubator. Lęgi naturalne nie spełniają zazwyczaj wymagań większych hodowli, gdyż wiele ras drobiu ozdobnego utraciło zdolność kwoczenia. Inną wadą tego sposobu pozyskiwania piskląt jestto, iż kury wykazują chęć do wysiadywania w okresie wiosenno – letnim, co związane jest z większą w tym okresie stymulacją świetlną. Lęgi naturalne niosą również ze sobą ryzyko uszkodzenia czy zabrudzenia jaj przez kwoki, szczególnie ras ciężkich. Inkubator do jaj jest dobrą inwestycją w rozwój hodowli i odchów drobiu, który docelowo ma być wystawiany na pokazach, ale też hodowcy, którzy utrzymują ptaki ozdobne dla własnej przyjemności docenią jego zalety. Typowe urządzenia pozwalają na jednoczesną inkubację od dziesięciu do nawet stu jaj jednocześnie. Istnieje również możliwość ogrzewania jaj kilku gatunków jednocześnie. Nowoczesne inkubatory wyposażone są w systemy automatycznej regulacji wilgotności i temperatury. Zachowanie tych parametrów na stałym poziomie dla każdego etapu inkubacji jest kluczowe w osiągnięciu wysokiego procentu piskląt, które wykluły się zdrowe i w prawidłowym czasie.

Zakup niewielkiego inkubatora do użytku amatorskiego nie zrujnuje naszych finansów, a cena jego zakupu z pewnością zwróci się już po kilku lęgach. Dobierając parametry środowiska wewnątrz inkubatora adekwatne do potrzeb gatunku, którego jaja ogrzewamy, możemy być pewni, że wykluje się wiele zdrowych piskląt.