Jak chronić skrzynki instalacyjne?

Bardzo ważną funkcję dla bezpieczeństwo korzystania z instalacji odgrywają skrzynki instalacyjne. Znajdują się w nich te elementy, które z jakiś względów nie kogą być zabudowane. Bardzo ważne jest, by takie skrzynki były zamykane, najlepiej na kluczyk.

Jakie drzwiczki instalacyjne wybrać?

duże drzwiczki nierdzewneW obecnych czasach bardzo ważna rolę dla bezpieczeństwa instalacji przesyłowych odgrywają skrzynki instalacyjne. To właśnie w nich znajdują się te elementy, które z jakiś względów nie mogą być zabudowane. Mowa tutaj na przykład o zaworze gazu, czy też tablicy rozdzielczej. Oczywiście, sama taka skrzynka nie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią ochronę – ważną funkcje pełnią także duże drzwiczki nierdzewne. Takie drzwiczki maja za zadnie utrudnić dostęp do wnętrza skrzynki osobom niepowołanym. Dlatego tez powinny być one wykonane z solidnej stali, oraz być wyposażone zawsze w odpowiednie zamknięcie, najlepiej na kluczyk. Na drzwiczkach takich powinny się znajdować także odpowiednie oznaczenia – najlepiej wygrawerowane – które powinny informować o niebezpieczeństwie związanym z kontaktem z taką skrzynką. Oczywiście bardzo ważne jest również, by takie drzwiczki były idealnie dopasowane wielkością do otworu w danej skrzynce – tylko w takim wypadku będą chronic one, na przykład przed przenikaniem wilgoci do jej wnętrza. Dobór odpowiednich drzwiczek do skrzynki instalacyjnej jak widać jest więc niezmiernie ważny, w szczególności biorąc pod uwagę bezpieczeństwo korzystania z danej instalacji przesyłowej.

Instalacje, z których korzystamy w codziennym życiu, w większości rozlokowane są wewnątrz ścian budynków. Oczywiście jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie elementy takich instalacji mogą być tak chronione. Te, które sa odkryte, musza być chronione z pomocą specjalnych skrzynek.