Jak dobierać siodło do jazdy konnej?

 

Wysokiej jakości osprzęt do jazdy konnej jest bardzo ważny, zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych jeźdźców. Szczególnie, gdy chcemy się przygotować do zawodów jeździeckich, wysokiej jakości akcesoria są bardzo ważne. Zdecydowanie największe znaczenie dla komfortu podczas jazdy ma siodło.

Czym powinny się cechować siodła skokowe?

siodło skokoweZ pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do jazdy konnej. Niezbędne jest zakupienie odpowiedniego osprzętu, takiego jak siodło skokowe. Dotyczyto oczywiście wszystkich jeźdźców, również tych początkujących, ale jednak dobrej jakości osprzęt do jazdy konnej ma największe znaczenie dla bezpieczeństwa zawodnika podczas zawodów jeździeckich. Siodło skokowe jest zaś niezbędnym minimum podczas profesjonalnych zawodów w skokach przez przeszkody. Takie siodło, aby zapewniało odpowiedni poziom bezpieczeństwa zawodnikowi podczas wykonywania skomplikowanych skoków, ale również i nie ciążyło zbytnio koniowi, musi posiada kilka charakterystycznych cech. Takie siodło powinno mieć przede wszystkim odpowiednio głębokie siedzisko, aby podczas wykonywania skoków zawodnik nie wysunął się z siodła, co mogłoby być bardzo niebezpieczne. Bardzo ważne jest również, aby trybinki takiego siodła były wysunięte do przodu. Niezmiernie ważne dla bezpieczeństwa jeźdźca jest równieżto, aby siodło skokowe było wyposażone w odpowiednio duże, wysunięte poduszki kolanowe. Dzięki temu jeździec będzie mógł bardziej pewnie podążać za koniem w trakcie wykonywania skoku.

Odpowiednio dobrany osprzęt do jazdy konnej jest bardzo istotny. Elementy takie jak na przykład siodło powinny być dostosowane do stopnia zaawansowania jeźdźca. Dodatkowo rodzaj siodła jest zależny od tego, czy ma służyć do zwykłej jazdy, czy ma być używane podczas profesjonalnych zawodów.