Jak dobrze zaizolować piwnicę?

Ocieplanie nowych budynkówto już od dawna standard w polskiej deweloperce. W starych budynkach coraz częściej robimy remonty ocieplając domy. Jednak często wiele osób z nas zapomina o izolacji piwnicy. Jestto dość niebezpieczne zjawisko. Powiedzenie drzewo psuje się od korzenia a dom od fundamentów idealnie pasuje do braku ocieplenia w piwnicy.

Jak powinno się izolować piwnicę?

izolacja piwnicyOdpowiedzenie na pytanie jak prawidłowo ocieplić piwnice nie jest takie proste. Inaczej bowiem wygląda izolacja piwnicy z zewnątrz a inaczej w środku. Jeszcze inaczej natomiast jeśli planujemy ocieplić podłogi na gruncie. Ocieplenia wymaga bowiem każda część, w której panuje inna temperatura niż w ogrzewanej piwnicy. Dotyczyto więc nie tylko podłogi oraz ścian zewnętrznych, ale również wszystkich ścian wewnątrz budynku, które oddzielają piwnicę od pomieszczeń nieogrzewanych. W nowo budowanych domach najlepszym pomysłem jest ułożenie ocieplenia na zewnętrznej stronie ścian. Taka izolacja piwnicy tworzy wtedy ciągłą warstwę od fundamentu aż po sam dach. Izolacja ścian zewnętrznych dodatkowo ochroni nas przed uszkodzeniem w trakcie zasypywania fundamentów, a również przed gryzoniamioraz korzeniami roślin. Przy izolacji najlepszym pomysłem jest wybór odpowiedniej sprawdzonej ekipy budowlanej, która zapewni nam gwarancję oraz jakość dobrze wykonanej usługi bez konieczności późniejszych odkopów.

Często izolacje piwnic są robione razem z ociepleniem całego budynku. Gdy robimy remont później często zapominamy o piwnicy. Nie warto zapominać o piwnicach narażając się na szkody nieocieplonych piwnic takie jak wilgoćczy pleśnie. Na termomodernizacje możemy otrzymać dofinansowania z budżetu gmin oraz Unii Europejskiej co znacznie obniży nam koszt remontu oraz ocieplenia naszego budynku.