You are currently viewing Jak przechowywać baloty sianokiszonki?

Jak przechowywać baloty sianokiszonki?

Sianokiszonka to pasza objętościowa zdecydowanie lepsza niż pasza zasuszona. Zakiszanie paszy to jeden z lepszych sposobów na jej konserwowanie, a dobrze przechowywana pasza może posłużyć do skarmiania bydła nawet przez 12 miesięcy. Aby jednak utrzymać wysoką jakość sianokiszonki trzeba dobrze zabezpieczyć ją na czas przechowywania.

Cechy dobrej folii do balotów

folia do balotówtow.jpg” style=”float:left;” width=”250″/>Sianokiszonka to pasza odznaczająca się wysoką zawartością witamin, białka oraz dużą wartością energetyczną. Aby utrzymać jej jakość przez cały okres przechowywania, trzeba odpowiednio zabezpieczyć baloty przeznaczoną do tego folią. Dobra folia do balotów musi być przede wszystkim trwała. Nie może ulec przerwaniu podczas owijania, ani przedziurawieniu przez twarde łodygi. Szczelne owinięcie balotów to podstawowy warunek zakiszenia paszy. Fermentacja odbywa się w warunkach beztlenowych, dlatego każdy niekontrolowany dostęp tlenu może zakłócić cały proces, pasza narażona będzie na gnicie lub pleśnienie, a w rezultacie stanie się bezużyteczna. Zapobiec temu może sprawdzona folia do balotów. Najczęściej na rynku oferowane są folie trzywarstwowe, jednak warto zainwestować w folię pięciowarstwową, co da nam pewność szczelnego owinięcia balotów. Folia musi być także wystarczająco kleista i elastyczna, co znacznie ułatwi nam pracę przy owijaniu. Większość dobrych folii posiada filtr UV, dzięki czemu pasza nadmiernie się nie przegrzewa podczas przechowywania na zewnątrz. Mimo tego do pierwszych pokosów lepiej użyć folii w jasnym kolorze (białej lub jasnej zielonej), ponieważ jasne barwy odbijają promienie słoneczne. Folie czarne i ciemno zielone lepiej pozostawić na ostatnie pokosy, kiedy nie grożą już upały.

Na rynku bardzo często możemy się spotkać z folią bezbarwną. Choć kusi ona atrakcyjną ceną, nie warto w nią inwestować. Ten rodzaj folii przeznaczony jest do owijania palet. Nie posiada ona filtrów UV i odpowiedniej szczelności. Nie zabezpieczy wizualnie owiniętych balotów przed zainteresowaniem ptaków czy zwierzyny szukającej pożywienia.