Jak walczyć z pleśnią pojawiającą się na truskawkach?

Truskawki są podatne na wiele chorób. Zniszczenia upraw wiążą się także z działalnością szkodników. Dlatego ich uprawa wymaga nie tylko odpowiedniego posadzenia, ale także pielęgnacji i ochrony. Zanim posadzimy sadzonki frigo, czy tradycyjnych odmian zielonych, należy dobrze przygotować stanowisko.

truskawka frigoOpryskanie odpowiednio dobranymi preparatami chwastobójczymi jest konieczne. Odpowiednio dbać trzeba także o już rosnące sadzonki truskawek. Najczęstszym problemem są choroby grzybowe. Jak z nimi walczyć? Otóż praktycznie wszystkie odmiany truskawek są podatne na szarą pleśń. Zwykle pleśń pojawia się na owocach lub kwiatach. Na dojrzałych truskawkach pleśń szara objawia się miękkimi, gnilnymi plamami.
Warto jednak zwrócić uwagę nato, że z pleśnią należy walczyć odpowiednio wcześnie. Skutki tej choroby grzybowej w pełni widoczne są dopiero wtedy, gdy nasza uprawa truskawek zacznie owocować. Jednak walkę należy podjąć już przed etapem kwitnienia roślin, ponieważto właśnie wtedy dochodzi do zarażenia truskawek pleśnią. Ważną kwestią jestto, że sadzonki truskawek powinniśmy posadzić w odpowiedniej od siebie odległości. Najlepiej pomiędzy poszczególnymi sadzonkami pozostawić przestrzeń od 40 do 50 cm. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja również azot.
Dlatego nie możemy przesadzić z ilością nawozów sztucznych zawierających azot. Podczas zbiorów należy zrywać także zarażone pleśnią owoce, ponieważ grzyb bardzo szybko się rozprzestrzenia. Po zebraniu owoców, niezbędne jest także skoszenie liści. Usuwanie liści poleca się już na plantacjach dwurocznych. Liście powinniśmy skosić na wysokości wynoszącej około dwa cm od stożka wzrostu, około 2 tygodnie po zakończeniu zbiorów. Uprawa truskawek wymaga także usunięcia skoszonych liści z działki. W sklepach dostępne są specjalne opryski. Można je stosować do praktycznie każdej odmiany truskawek.

Zabieg należy powtórzyć trzy razy. Pierwsze pryskanie powinniśmy zaplanować na początku kwitnienia, drugie mniej więcej w jego połowie, a trzecie tuż po zakończeniu tego procesu.