Jak zmieniały się drukarnie?

Rozwój drukarni zaczyna się od wynalazku Gutenberga, który swoją pierwszą książkę wydał w Moguncji. Nikt wtedy nie przypuszczał z jak wielką rewolucją mamy do czynienia. Pierwsze egzemplarze drukowanej „Biblii” były przyjmowane dość nieufnie.

Ulotki są dla wszystkich

 

Co prawda druk bardzo przypominał rękopisy, ale jednak był inny. Pierwsze litery na stronie nadal były ozdabiane ręcznie. Wynalazek przyjął się jednak dość szybko. Okazało się, że książka drukowana jest po prostu tańsza, więc bardziej dostępna dla ludzi. A w owym czasie istniało spore zapotrzebowanie na książkę. Byłto przecież czas renesansu, kiedy ludzie chętnie nawiązywali do antyki i podnosili swoją wiedzę i wykształcenie.

ulotkiKsiążka drukowana trafiła więc na ogromne zapotrzebowanie ludzi. Pierwsze książki, broszury oraz ulotki miały charakter religijny. Nic w tym dziwnego. Mimo ogromnego postępu, religia wciąż odgrywała ogromną rolę. Szybko zaczęto też wydawać książki dla żaków, którzy tłumnie zapełniali szkoły i studentów, pilnie uczących się na ówczesnych uniwersytetach. Drukarze dość szybko przenieśli wynalazek Gutenberga do innych ważnych europejskich miast. U nas pierwsze drukarnie powstały w Krakowie. Nic dziwnego, w końcu byłato w owym czasie ważna stolica europejska. Najczęściej byłyto drukarnie wędrowne, dopiero w 1503 roku pierwszą stałą drukarnię założył Jan Haller bardzo bogaty kupiec i mieszczanin krakowski. Drukował on przede wszystkim dzieła w języku łacińskim. Nic jednak w tym dziwnego. Łacina nadal królowała wśród wykształconej ludności, a przecieżto wykształcona ludność nabywała w tym czasie książki. Polskich druków było niewiele. Powszechnie bowiem w tym czasie uważano, że język polski tak naprawdęto nie sprawdza się jako język literacki. Rozwojowi drukarstwa sprzyjałatolerancja. Drukowana książka znalazła nowych nabywców. Zmieniała się też ona sama, jeśli chodzi o treść. Dawne foliały religijne pokrywał kurz, a ogromną popularnością zaczęła się cieszyć literatura rycerska, opowieści pisarzy greckich i rzymskich oraz pamflety polityczne.