Kamienne parapety czy drewniane?

Zarówno elewacja budynku, dach, jak i okna powinny być wykonane z dbałością o szczegóły, w związku z tym, że sąto elementy wystawiane na działanie warunków atmosferycznych. Ważną częścią składającą się na właściwie funkcjonującą całość są parapety, które codziennie narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych oraz wody. Jaki wybrać?

Kamienny parapet czy wykonany z innego materiału?

kamienne parapetyJednym z ostatnich etapów budowy jest zadbanie o odpowiednie odprowadzanie wody skraplającej się na zewnętrznej stronie okien. Pytanie brzmi – czy kamienne parapety są jednym wyborem? Obecnie na każdym kroku można udać się do sklepu budowlanego, w którym można spotkać się z bardzo szerokim asortymentem oferowanych produktów do wykańczanie domu. Sklepowe półki aż uginają się od znajdującego się na nichtowaru, poszukiwania rozwiązania, które spełni wymagania, należy rozpocząć po poznaniu możliwych opcji wyboru oraz ich specyfikacji. Obecnie wiele nowych budynków wyposażanych jest w parapety wykonane z aluminium. Dawniej najczęściej spotykane rozwiązanie wykonywane było z drewna, niestety właściwości tego materiału nie pokrywają się z warunkami panującymi na zewnątrz budynku. Bardzo często występującym problemem w przypadku produktów wykonanych z drewna było odkształcanie się deski, z której wykonywano parapety. Rozwiązania wykonane z kamienia zapewniają o wiele lepszą wytrzymałość. Sosna, dąb oraz bukto świetny materiał wykończeniowy do wnętrz – nie jest zalecany do zewnętrznych realizacji.

Surowiec, z którego wykonany jest dany parapet, w znaczny sposób wpływa na jego dalszą funkcjonalność. Decydując się na jedną z możliwości, należy świadomie podchodzić do specyfikacji materiału dostarczanej przez producenta. Wytrzymałe rozwiązanieto oczywiście produkt wykonany z kamienia. Wybór odpowiedniego parapetu znacznie ułatwiają doradcy firm kamieniarskich, warto się z nimi skontaktować.