You are currently viewing Korzystamy z liny sizalowej

Korzystamy z liny sizalowej

Produkty takie jak liny wyróżniają się niezwykłą uniwersalnością. W zależności od ich rodzaju, mogą spełniać swoje funkcje zarówno w codziennych zastosowaniach, jak i w przemyśle. Często jednak problematyczny bywa wybór odpowiedniego rodzaju liny, ponieważ te mają bardzo szeroki zakres właściwości i problematyczne może być dobranie optymalnego rozwiązania. Czy dobrym wyborem będzie lina sizalowa? Jakie są jej właściwości?

Zalety lin sizalowych

lina sizalowaDostępne na rynku liny sizalowe są to liny kręcone, które są wykonywane z wysokogatunkowego surowca naturalnego. Sizal jest bardzo twardym oraz wytrzymałym włóknem, natomiast powstałe liny są niebarwione i dodatkowo wykończone z zachowaniem charakteru tego surowca. Warto zwrócić uwagę na wysoki poziom higroskopijności takich produktów, a także zgodność z normami PN-EM. Dobra jakościowo lina sizalowa może mieć różne zastosowania. Do najpowszechniejszych zalicza się żeglugę morską, a także transport. Dodatkowo stosowana jest do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, do galanterii, a nawet do przemysłu ciężkiego i w rolnictwie. Zastosowanie naturalnych surowców oraz jasny kolor sprawiają, że lina sizalowa może być barwiona, co sprawdza się na przykład przy produkcji elementów dekoracyjnych. Do popularnych zastosowań takich lin zalicza się także rękodzieło i produkcję drapaków dla kotów.

Pod wpływem działania wilgoci liny sizalowe stają się sztywne oraz twarde. Są one bardzo odporne na działanie wilgoci, substancji chemicznych, a także ścieranie. Dodatkowo trudno je rozerwać, w związku z czym tak chętnie są stosowane w przypadku żeglarstwa i przemysłu ciężkiego. Unikalne właściwości tych włókien wynikają z uprawiania agawy sizalowej w klimacie tropikalnym. Należy również pamiętać, że sizal nie jest elastyczny, a jedynie podatny na rozciągnięcia.