Ładownica na kolbę strzelby

Ładownice do pocisków wielkokalibrowych, używanych w strzelbach do polowań w znaczący sposób różnią się od ładownic przeznaczonych do magazynków do broni długiej. Z racji iż naboje do strzelb są znacznie większe niż amunicja karabinowa, oraz przez wzgląd na fakt iż strzelby nie posiadają magazynków, ładownice do pocisków są z reguły otwarte.

Ładownica do przenoszenia amunicji do strzelby

ładownica na strzelbęMyśliwi oraz strzelcy sportowi używający strzelb preferują najbardziej ładownice zakładane na kolbę strzelby. Takie ładownice pozwalają bowiem na najszybsze przeładowanie broni podczas strzelania do celu czy polowania, i nie przeszkadzają w żadnych manewrach natorze czy w terenie. Typowa ładownica na strzelbę mieści około osiem do dziesięciu pocisków, i jest na tyle lekka iż w żaden sposób nie wpływa na celność czy zbalansowanie broni. Jak większość ładownic, także i te zakładane na strzelby zazwyczaj szyte są z nylonu czy cordury, materiałów trwałych, wodoodpornych i zdecydowanie wytrzymałych. Ładownice nie ulegają zużyciu niemal w ogóle, więc wymiana jest niemal niespotykana, chyba że w momencie w którym właściciel broni zdecyduje się na zakup nowszego rodzaju ładownicy. Nie sąto drogie akcesoria, zwłaszcza jeśli nie posiadają żadnych udogodnień, więc najczęściej bywają kupowane razem z bronią.

Niektóre ładownice posiadają własne poduszki na policzki, które pomagają w utrzymaniu poziomu komfortu podczas strzelania i znacznie poprawiają celność strzelca, z racji zmniejszania obciążenia, wywieranego na policzki podczas strzału z broni mającej znaczny odrzut. Podobnie, niektórzy myśliwi preferują zamykane ładownice, które chronią kule przed zamoczeniem czy zapyleniem, a tym samym znacznie zmniejszają możliwość zardzewienia i awarii amunicji.