Maski wielokrotnego użytku

 

W dzisiejszych czasach noszenie maseczki ochronnej stało się normą w wielu państwach z powodu pandemii koronaworusa. Każdy z nas musiał się zaopatrzyć w dowolną maskę, którą nosimy za każdym razem, kiedy opuszczamy miejsce zamieszkania.

Z których maseczek można wielorazowo korzystać?

maska z filtrem ffp2 wielorazowaNa rynku znajdziemy nawet kilkanaście rodzajów masek ochronnych, które posiadają odmienną skuteczność. Mogą one być jednorazowe lub wielorazowe. Do tych pierwszych zaliczane są przede wszystkim maski chirurgiczne, które po zdjęciu należy wyrzucić. Natomiast do wielorazowych maseczek można zaliczyć przede wszystkim maski bawełniane, które mają dwie lub trzy warstwy materiału. Jednak takie modele nie chronią nas najlepiej, dlatego zdecydowanie lepsza będzie maska z filtrem FFP2 wielorazowa, którą na pewno kupimy w aptece czy internecie. Ich skuteczność jest oceniana na poziomie do dziewięćdziesięciu czterech procent. Zastosowany filtr skutecznie chroni przez wszelkimi ciekłymi i stałymi cząsteczkami takimi jak smog, kurz, pyły zawieszone PM2,5 oraz PM10 a także przed aerozolami. Maksa pomimo zastosowania filtra jest bardzo lekka i praktyczna. Jest wyposażona w usztywniany nosek oraz elastyczne gumki, które ułatwiają dopasowanie jej do kształtu twarzy. Maska posiada specjalny zaworek wydechowy, dzięki czemu wydychane powietrze jest sprawnie odprowadzane z wnętrza maski. Po ściągnięciu należy ją każdorazowo zdezynfekować specjalnym płynem, aby można było ponownie użyć. Przeważnie służy ona przez kilka dni.

Wybierając jakąkolwiek maskę, musimy mieć świadomość, że nawet najlepsza z nich nie będzie nas skutecznie chronić jeżeli będzie niewłaściwie noszona. Musi dokładnie przylegać do twarzy i zasłaniać nie tylko usta, ale także nos, żeby przez szczeliny nie dochodziło powietrze.