Metoda wykonywania filmu poklatkowego

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym w jaki sposób powstają ciekawe filmy dokumentalne, w trakcie których możemy obserwować wzrost roślin czy rozwój zwierzątto powinniśmy wiedzieć, iż sąto po prostu filmy poklatkowe. Ich produkcja jest banalnie prosta, chociaż wymaga nieco czasu i znajomości sprzętu do nagrywania.

Tworzenie filmu poklatkowego od zera

przemyślany film timelapseZapewne wielu z nas myślało, iż stworzenie scen w filmach dokumentalnych, w których pokazywany jest rozwój danej rzeczy bądź zwierzęciato po prostu ustawienie kamery i nagrywanie. Jak się jednak okazujeprzemyślany film timelapseto praca zaczynająca się od pomysłu i kończąca na obróbce nagranego materiału. Rozpoczęcie pracy nad tego typu twórczością jest przede wszystkim pomysłem, który trzeba dopracować. Możemy zdecydować się nagrać daną scenę, do której będziemy potrzebować kamery, ustawień manualnych oraz zapasowych baterii i karty pamięci. Warto jeszcze zaznaczyć, iż ustawienia manualne są ważne, gdyż bardzo często automatyczny balans bieli czy ekspozycja potrafią niezbyt estetycznie prześwietlić obraz. Kiedy już nagramy nasz fragment wideo powinniśmy przegrać go na nasz komputer oraz do programu, w który usuniemy zbędne elementy, dodamy ciekawe efekty, a także muzykę. Bardzo często muzyka jest elementem pomijanym, przez co nagranie nie jest zbyt chętnie oglądane. Warto w tej sytuacji dopasować coś dzięki czemu będzie wydawać się, że akcja jest żwawsza.

Tworząc proste filmy poklatkowe powinniśmy wiedzieć, iżto praca opierająca się przede wszystkim na ciekawym pomyśle, jak również późniejszej obróbce z dodaniem podkładu muzycznego. Należy też zwracać uwagę na opcje ustawione w trakcie nagrywania, aby nie zmarnować pamięci naszego sprzętu oraz naszego czasu.