You are currently viewing Mocny len do malowania obrazów

Mocny len do malowania obrazów

Lniane płótna są jednymi z najlepszych, jeśli nie najlepszymi, materiałami do malowania obrazów, i z tym stwierdzeniem zgodzi się większość artystów, zarówno doświadczonych, jak i początkujących. Czasem jednak okazuje się iż gorszy gatunkowo len nie bywa najbardziej odporny, zwłaszcza jeśli maluje się na nim za pomocą farb emaliowych czy olejnych.

Płótna do nowoczesnych farb

mocne płótna lnianeObydwa te rodzaje farb mogą z łatwością uszkodzić dowolne płótno nie mające wystarczającej wytrzymałości, toteż artyści preferujący malowanie za ich pomocą szukają dość często podkładów które nie przepuszczają farb w ogóle, lub też płótna nie wchodzącego w reakcję z tak agresywnie działającymi farbami. Mocne płótna lniane, w połączeniu z doskonale zabezpieczającym gruntem, są bardzo polecane przez profesjonalnych artystów i rozchwytywane zawsze, gdyż dostępne są w większych ilościach. Nie różnią się wizualnie od każdego innego rodzaju lnianego płótna do obrazów, aczkolwiek po dłuższych oględzinach można bez trudu zauważyć iż mają zawsze większą gramaturę, a sam materiał jest mocniejszy i mniej podatny na uszkodzenia niż zwykły len do podobrazi. Producenci od dawna oferują możliwość docinania materiału pod obrazy na wymiar, i tak samo jest w przypadku tego rodzaju lnu, który często dostępny jest na zamówienie w bardzo niestandardowych rozmiarach, lub też może być dopasowany do zapotrzebowania klienta.

Wytrzymały, mocny len również ułatwia malowanie farbami o delikatnej strukturze, gdyż należy do bardzo sztywnych i grubych, a dzięki temu nie zmienia kształtu po zasychaniu farby, co należy do najczęściej wskazywanych przez artystów problemów. Taki len polecany jest więc do praktycznie każdego tworu, który nie jest zwykłym ćwiczeniem umiejętności a faktycznym dziełem.