Musiałam udzielić zgody na założenie cewnika moczowego

 

Moja wiekowa już mama ostatnio musiała przejść operację. Po operacji, kiedy była jeszcze nieprzytomna lekarz poprosił mnie do swojego gabinetu. Powiedział, że stan mamy jest stabilny, alechcą ją zacewnikować, ponieważ po operacji nie będzie mogła przez kilka dni chodzić i jeśli nie założą jej cewnikato będzie konieczność ubierania ją w pieluchy dla dorosłych.

Spytałam o plusy i minusy cewnika moczowego

cewnik moczowyPonieważ mama była nieprzytomna i nie mogła podjąć za siebie decyzji, jako osoba upoważniona musiałam, jako osoba upoważniona wyrazić zgodę nato, aby został jej założony cewnik moczowy. Spytałam na czym polega cewnikowanie, żeby wiedzieć na jaki zabieg wyrażam zgodę. Lekarz wytłumaczył mi, że zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z tworzywa sztucznego do pęcherza w celu odprowadzaniu moczu do specjalnego zbiornika. Minusem było tylkoto, że po wyjęciu cewnika mama będzie mogła odczuwać delikatne pieczenie. Ponieważ mama po operacji będzie niezdolna do chodzenia miałam do wyboru zgodę na cewnik lub zakładanie mamie pieluch. Wiedziałam, że chodzenie w pieluchach byłoby dla niej niekomfortowe, a według lekarza cewnik jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, dlatego wyraziłam zgodę na zacewnikowanie mamy. Tym bardziej, że korzystanie z cewnika jest zdrowsze ponieważ mocz nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą, jak w przypadku załatwiania się do pieluch.

Jak się okazało byłoto bardzo dobre rozwiązanie. Mama po wybudzeniu była zadowolona, że problem potrzeb fizjologicznych jest załatwiony poprzez cewnik. Dzięki temu nie musiała się martwić tym, że nie może wstać dotoalety oraz krępować, że ktoś musi zmieniać jej pampersy. Kiedy mama mogła już wstawać i lekarz zdecydował o wyjęciu cewnika, nie miała żadnych dolegliwości związanych z tym, że przez kilka dni była zacewnikowana.