Naprawa rury bez jej odkopania

Naprawa rury bez jej odkopania

Instalacje rurowe podziemne mogą być długie i pokrętne. Często są to instalacje, które był budowane nawet pięćdziesiąt lat temu. Stosowanie różnych technologii w instalacjach sprawiło, że systemy nie są jednolite, więc dostęp do nich jest trudny. Na szczęście rury można naprawiać bezwykopowo, za pomocą specjalnych sond, a także wkładek z żywicą epoksydową.

Punktowa naprawa rur

bezwykopowa naprawa rurRury często pękają w miejscach łączeń lub tam, gdzie jest duże naprężenie tego materiału. Są to jednak pęknięcia, do których nie trzeba dostawać się przy pomocy koparki. Bezwykopowa naprawa rur polega na włożeniu sondy na przewodzie i obejrzeniu stanu orurowania. Szuka się miejsca w którym doszło do nieszczelności. Następnie w to miejsce wkłada się plaster z żywicą epoksydową. Przylega on do miejsca pęknięcia, a następnie w przeciągu trzech godzin twardnieje, tworząc szczelną powłokę. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, szczególnie na terenach, gdzie jest kostka brukowa lub zadbana przestrzeń zielona. Taka naprawa trwa krótko i nie potrzebuje dużego zaangażowania ludzi. Wystarczy dwóch pracowników, którzy znają się na swoim fachu. Usługi bezwykopowe przechodzą do standardu, ponieważ często nakład pracy, który ma zamaskować wszystkie zabiegi naprawcze jest o wiele większy, niż samo odkopanie przewodów rurowych. Po sondzie nie pozostają żadne ślady.

Taka naprawa to zabieg który trwa około pół godziny, jednak czas na zaschniecie plastra jest dłuższy. Wiadomo, że zabieg musi zostać wykonany fachowo. Przydatność takiego plastra to nawet dwadzieścia lat. Firmy oraz producenci dają około piętnastu lat gwarancji co jest okresem dość długim. Właśnie dlatego warto jest zainwestować w tą usługę. Nawet administratorzy przestrzeni publicznej z niej korzystają.