Nasz własny kąt – ekologiczna i szybka budowa

Kto z nas nie marzy o własnym domu z ogrodem, albo chociaż niewielkim ogródkiem. Wbrew pozorom koszty jego wybudowania nie są tak olbrzymie, a przyjemność picia kawy na własnym tarasie jest bezcenna. Co zatem zrobić, żeby nieco oszczędzić i żeby nasz własny dom nie kojarzył się tylko z wielkimi kosztami? Zacznijmy od początku.

Budowa domu z markąPutzmeister

 

budowa domuPrzede wszystkim ekipa, albo kilka ekip, które zbudują nam nasze idealne gniazdko. Warto popytać znajomych, sąsiadów, czy nie mają naprawdę dobrej, fachowej ekipy. Dobrze jest też wybrać do realizacji kilka ekip fachowców, koszt będzie niższy niż realizacja od a do z przez jedną firmę. Oczywiście trzeba być dobrze skoordynowanym, lub mieć dobrego kierownika robót, ponieważ rodzito pewne komplikacje z koordynacją wszystkich robót. Kolejnym etapem jest sprzęt do budowy. Jeśli chcemy kupić, wybierajmy rekomendowane i stabilne na rynku firmy, takie jak Putzmeister, czy Brinkmann.
Z cała pewnością będzieto lepsze rozwiązanie niż kupno czy wynajem sprzętu nieznanych firm, który rozleci się po dwóch dniach. Kupujmy tylko niezbędne sprzęty drobne, wypożyczajmy te, które są drogie; agregaty tynkarskieto spory koszt, także zacieraczki do tynków. Obecnie można sporo sprzętu kupić w internecie, od różnego rodzaju niewielkich i kosztujących mało drobnych sprzętów, aż po części do silników maszyn budowlanych. Przeglądajmy aukcje internetowe i sprawdzajmy promocje w hurtowniach. Ponadto jeśli chodzi o materiały budowlane róbmyto samo. Beton, bloczki betonowe, stropy, stolarka czy wykończenie wnętrza naszego domu mogą być dużo tańsze, jeśli przeanalizujemy ofertę i poświęcimy temu zagadnieniu trochę czasu. Poza tym należy pamiętać, że już na etapie projektu domu dobrze zadbać o koszty. Niezwykle drogą inwestycją jest na przykład piwnica domu, a także wybudowanie garażu.

Warto się zastanowić czy są niezbędne, czy zamiast garażu nie możemy postawić lekkiej wiaty, a piwnicę może zastąpić pralnia i kotłownia na piętrze domu. Także materiały wykończenia domu mogą być nieco tańsze. Warto miećto na uwadze, żeby nasz idealny dom nie stał się skarbonką bez dna.