Nowoczesne pedały do rowerów górskich

Niewielu rowerzystów zdaje sobie sprawę z wpływu pedałów na przełożenie siły, napędzającej zębatki roweru. Okazuje się bowiem, iż najzwyklejsze pedały z tworzywa sztucznego nie są całkowicie optymalnym napędem dla rowerów, gdyż wytracają bardzo dużo energii wkładanej w napędzanie roweru podczas jazdy.

Aluminiowe pedały do roweru sportowego

pedały rowerowe z łożyskami maszynowymiNowoczesne pedały z łożyskami, które znacznie skuteczniej napędzają rower niż starego typu plastikowe warianty, obracające się na mocowaniach walcowych są coraz częściej standardowym wyposażeniem w rowerach sportowych, kolarskich i profesjonalnych rowerach górskich, aczkolwiek coraz częściej można je zobaczyć również w bardziej rekreacyjnych rowerach, jeżdżących po ulicach. Aluminiowe pedały rowerowe z łożyskami maszynowymi przekazują znacznie więcej energii do zębatek roweru, a przezto znacznie ułatwiają jazdę po niestabilnym terenie, czy też rozpędzenie roweru na prostej drodze. Nie jestto jednak jedyna zaleta owych pedałów, gdyż wiele modeli posiada zaciski na stopy, które zapobiegają spadaniu nóg z pedałów podczas największego wysiłku, choćby w trakcie jazdy po offroadzie. Aluminiowe pedały pasują do każdych nóżek rowerowych, i na ogół nie wymagają wymiany takowych, choć kilka wariantów posiada własne nóżki, odchudzone i dopasowane do jak najlepszego przekazywania energii do napędu roweru.

Montaż takich pedałów odbywa się identycznie jak zakładaniestandardowych wersji, więc jestto czynność łatwa, szybka i z reguły bezproblemowa. Najbardziej zaawansowane modele zakładane są natomiast na złącza QR, które pierwotnie służyły do szybkiego zapinania sprzętu wspinaczkowego czy wojskowego oporządzenia, i mogą być zdemontowane jednym ruchem palca, jeśli jestto w danym momencie wymagane.