O czym pamiętać wybierając wkład kominkowy

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego jest niezmiernie ważną sprawą szczególnie jeśli ogrzewamy nasz dom za pomocą kominka. Wkłady kominkowe występują w dużej liczbie rodzajów. Należy zatem zwrócić uwagę na odpowiednie parametry jakimi cechuje się wkład kominkowy który chcielibyśmy zakupić.

wkłady kominkoweJeśli potrzeba nam wkładu kominkowego w celu ogrzewania całego domu, powinniśmy zwrócić na jego czas pracy bez uzupełniania opału, w końcu nie chcemy co chwilę dokładać do ognia. W języku fachowym cecha ta określana jest mianem stałopalności.
Wkład kominkowy którym ogrzewać będziemy nasz dom powinien cechować się możliwością utrzymywania żaru przez około dziesięć godzin. Kolejną ważna cechą jest sprawność wkładu kominkowego. Im sprawność danego wkładu jest większa tym mniej opału będzie on zużywał do dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła. Przyjmuje się, że nie powinniśmy kupować wkładów, których sprawność opałowa utrzymana jest na poziomie siedemdziesięciu procent lub mniej.
Podczas zapoznawania się z mocą grzewczą wkładu, powinniśmy zwrócić uwagę na informację dotyczącą ilości ciepła wypromieniowującej przez szybę wkładu. Musimy pamiętać o tym, że tylko część ciepła zostaje rozprowadzona po całym naszym domu, część zaś uchodzi przez szybę. Doprowadzićto może do sytuacji, w której pomieszczenie w którym znajduje się kominek jest przegrzane, natomiast reszta naszego domu jest niedogrzana. Kominki wyposażyć możemy we wkłady ze stali lub żeliwa.
Powinniśmy pamiętać o tym, że wybierając do naszego kominka wkład żeliwny musi liczyć się z tym, że będzie on bardziej podatny na pękanie niż wkład stalowy, a wymiana zazwyczaj wiąże się z demontażem ozdobnych partii kominka.

Kominki znów stają się coraz popularniejsze, modne ostatnio stały się piece kaflowe z kominkiem, czyli tzw. kominki kaflowe. Pamiętajmy jednak, by podczas projektowania swojego mieszkania pamiętać nie tylko o modzie, ale i także o jakości i użyteczności wybranych przez nas rozwiązań.