O moich praktykach i cięciu laserem

 

Będąc w technikum poligraficznym moim obowiązkiem było zaliczenie praktyk zawodowych, na których miałem w praktyce nauczyć się wykonywanego zawodu. Miałem ogromne szczęście, ponieważ trafiłem do profesjonalnej firmy, która wykorzystywała różne nowoczesne techniki.

Cięcie laserem ma zastosowanie w przemyśle

http://www.jklaser.pl/uslugilaserem/ciecie.htmlJednym z najnowszych technik, o których wcześniej nie miałem pojęcia było cięcie materiałów laserem. Na samym początku brzmito dosyć skomplikowanie, jednakże nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Proces ten polega na tym, że pod wpływem uwarunkowań fizycznych zmieniona zostaje struktura danego materiału. Prościej mówiąc zostaje od podzielony lub przecięty. Przykładem może być wysoka temperatura, która działa na określone punkty w tworzywie. Możliwe jest zarówno jego wytapianie, jak i wypalanie czy odparowanie. Najlepszą techniką jest sublimacja. Z zajęć fizyki pamiętamy, iż jest to proces zamiany ciała stałego w gazowe. W tym przypadku jest tak samo. Skutkuje to tym, że cięcie jest wykonywane bardzo dokładnie i profesjonalnie. Na praktykach dowiedziałem się, że najczęściej taki proces wykonywany jest na różnych sklejkach drewnianych, które są potrzebne w różnych gałęziach przemysłu. Oczywiście nie każdy może tę czynność wykonywać, ponieważ trzeba przejść odpowiednie szkolenie. Ważny jest dobór parametrów i metody do danego materiały. Na szczęście ja o tym już wiem i to bardzo dobrze. Byłem jednym z najlepszych praktykantów w tej firmie. Nie chwaląc się oczywiście.

Praktyki te bardzo mi się przydały w przyszłości. Cieszę się, że nie muszę, tak jak moi koledzy z technikum pracować w punkcie ksero lub w drukarniach, gdzie się pracuje w nocy. Mam własną firmę, w której oczywiście wykonuje bardzo profesjonalnie cięcie laserem.

Czytaj więcej na: www.jklaser.pl