Ochrona konstrukcji stalowych

Nie wiele osób w ogóle zna zjawisko korozji. Jedynym źródłem ich wiedzy na ten temat jest przemysł samochodowy, bo każdy ma z nim styczność na co dzień, a ponadto na ulicy często można dostrzec dość mocno skorodowane pojazdy. Pewne jest, że korozjato nic dobrego dla stali.

Szkodliwe działanie korozji na konstrukcje stalowe

antykorozyjne zabezpieczenia konstrukcji stalowychDźwigary i wiązary stalowe wykorzystuje się w budowie mostów. Sąto bardzo odpowiedzialne konstrukcje i niedopuszczalne są na nich jakiekolwiek ogniska korozji. Bowiem korozja obniża wytrzymałość stali, a ta jest priorytetem dla budowniczych takich konstrukcji. Wytrzymałość stali założona w obliczeniach wytrzymałościowych w żadnym przypadku nie może różnić się od tej rzeczywistej. W takiej sytuacji najzwyczajniej w świecie mogłoby dojść do zawalenia konstrukcji. Aby uniknąć powyższego zjawiska stosuje się antykorozyjne zabezpieczenia konstrukcji stalowych. Najczęściej sąto powłoki, które nakłada się na stal jeszcze w procesie jej produkcji. Mogąto być na przykład powłoki cynkowe, które są bardzo trwałe, lecz najdrobniejsze ich zarysowania automatycznie stają się potencjalnymi ogniskami korozji. Więc z jednej strony jestto bardzo dobre zabezpieczenie, lecz z drugiej tylko w sytuacji, gdy nie ma możliwości zarysowania konstrukcji. A takiej pewności niestety nie mamy, więc szuka się innych alternatywnych metod. Jedną z nich może być po prostu pomalowanie całej konstrukcji przy pomocy sprężarki, co da pewność, że farba dotarła do wszystkich zakamarków konstrukcji.

Niezwykle ciężko jest wybrać metodę antykorozyjnego zabezpieczenia stali. Przede wszystkim należy się w takiej sytuacji kierować warunkami pracy konstrukcji i możliwościami finansowymi, bowiem dokładne zabezpieczenie konstrukcji przed korozjąto spory wydatek.