Od czego zależy wytrzymałość przetworników pomiarowych?

W przemyśle konieczne jest zbieranie danych odnośnie różnych procesów. Na bazie niektórych danych oparte są algorytmy sterujące maszynami i automatami. Właśnie dlatego tak ważnym zagadnieniem jest dostarczenie wiarygodnych odczytów. Niektórych wielkości fizycznych nie da się lub nie opłaca się mierzyć bezpośrednio. W związku z tym stosowany jest specjalny osprzęt pozwalający zamienić jedną wielkość fizyczną na inną.

Rodzaje przetworników wykorzystywanych w przemyśle

wytrzymały przetwornik ciśnienia 4 20maWażne jest zachowanie korelacji pomiędzy wynikiem, a odczytaną wartością. Przykładem może być chociażby wytrzymały przetwornik ciśnienia 4 20ma, który na wejściu mierzy ciśnienie a na wyjściu generuje sygnał elektryczny. W takim przypadku jestto prąd o odpowiednim natężeniu. Wartość 4 mA odpowiada stanowi niskiemu, wartość 20 mA stanowi wysokiemu. Zakres pomiędzy jestto zakres pomiarowy, który może posiadać różną dokładność. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od rozdzielczości pomiarowej przetwornika. Może ona wynosić 0,01 lub 0,1 mA. Dodatkowo warto wspomnieć o możliwości powstania błędu pomiarowego co sprawia, że do wyniku należy uwzględnić jakiś procent. Istotnym parametrem ze względu na zastosowanie w przemyśle jest ilość cykli bezawaryjnej pracy. Ta przeważnie wynosi kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów. Dodatkowo obudowa przetwornika powinna być wykonana z materiału odpornego na oddziaływanie środowiska. Przeważnie jestto stal nierdzewna.

Do innych ważnym parametrów zaliczyć można: zakres temperatur pracy, sposób montażu, rodzaj przyłącza elektrycznego czy stopień szczelności obudowy. Jak widać w zakładach przemysłowych wykorzystywane są trwałe i niezawodne rozwiązania pozwalające zmierzyć różne wielkości fizyczne. Na podstawie ich wskazań często projektowane są algorytmy sterowania maszynami czy całymi procesami automatyki.