Odnawialne ciepło popularne w Krakowie – rekuperator

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii termicznej gazów wylotowych, a także spalin w celu ich ponownego wykorzystania. Omawiany proces przeprowadzany jest w różnego rodzaju urządzeniach, z których najczęściej występująceto rekuperatory inaczej zwane nagrzewnicami.

rekuperacjaRekuperatoryto najczęściej systemy wentylacyjne nawiewno-wywiewne. Pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza. Systemy wentylacyjne oparte na przedmiotowym urządzeniu dają możliwość zastąpienia kominów wentylacji grawitacyjnej. Przy czym trzeba pozostawić kominy spalinowe do pieca i kominka.
Pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z obszaru gdzie jest niższa temperatura do obszaru o wyższej temperaturze. Należy wspomnieć, że omawiany proces jest niezgodny z naturalnym kierunkiem przepływu ciepła. Odbywa się natomiast dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechaniczne lub energii cieplnej. Podstawowym zadaniem pompy ciepła jest przekształcenie energii z naturalnych źródeł, które da możliwość między innymi ogrzewania domu, chłodzenia wnętrz czy też ogrzewania wody użytkowej. Ciepłoto pozyskiwane jest z takich źródeł jak ziemia, woda lub powietrze.
Zastosowanie pomp ciepła nadaje się zarówno do nowoczesnych domów jak i też remontowanych. Najczęściej pompy ciepła stosowane są w gospodarstwach domowych – w chłodziarkach i zamrażarkach, w przetwórstwie spożywczym – chłodnie, zamrażalnie czy fabryki lodu, w klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie.
Kraków jest miastem, w którym coraz częściej stosuje się rekuperację ze względu przede wszystkim nato, że jestto zarówno ekologiczne jak i tanie ogrzewanie na przykład dla domu.

Wykorzystując pompy ciepła można znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Należy bezwzględnie pamiętać, że energia odnawialna jest energią przyszłości, a pompy ciepłato idealne rozwiązanie do efektywnego wykorzystania darmowej energii.