Odważniki do ćwiczeń precyzyjnych

Odważniki sztang są bardzo łatwe do znalezienia, a w każdym sklepie sportowym można dostać wiele różnych rodzajów odważników do większości standardowych sztang i hantli. Gorzej sprawa ma się ze sztangami specjalistycznymi, przeznaczonymi do konkretnych ćwiczeń, choćby podczas rehabilitacji.

Specjalistyczne odważniki do sztang

Obciążenia do sztangiTakie ćwiczenia często wymagają bardzo dokładnego dopasowania wagi sztangi, co w przypadku odważników standardowych może być problemem. Owe odważniki mają bowiem przedział mierzony co pół kilograma, kilogram oraz pięć, więc nie mogą być regulowane w tak dokładnym stopniu jaki wymagany jest do najbardziej specjalistycznych ćwiczeń czy rehabilitacji. Wyspecjalizowane obciążenia do sztangi, o znacznie mniejszym przedziale wagi cieszą się więc niesłabnącym zainteresowaniem, gdyż tylko takie odważniki umożliwiają wykonywanie ćwiczeń specjalnych w prawidłowy sposób. Ich przedział wagito najczęściej dwieście gram, więc owe odważniki mogą służyć do precyzyjnego stworzenia obciążenia na dowolnym rodzaju gryfu. Są oczywiście lżejsze niż standardowe odważniki do zwykłych ćwiczeń fizycznych, aczkolwiek przydają się nie tylko specjalistom, ale również osobom początkującym, chcącym zwiększać obciążenie podczas ćwiczeń w znacznie bardziej precyzyjnym stopniu.

Tego rodzaju odważniki są produkowane przez najbardziej renomowanych producentów sprzętu sportowego, i często dostępne są wyłącznie w sklepach internetowych producentów, oraz w najbardziej wyspecjalizowanych sklepach sportowych dla profesjonalistów i kulturystów. Nie bywają droższe od standardowych odważników, gdyż zdarza się że nie są one odlewane ze stali a z tworzyw sztucznych, i mają mniejszą wagę aczkolwiek podobne rozmiary jak ich cięższe, stalowe odpowiedniki.