Oleje do pilarek łańcuchowych

Pilarka spalinowa jest poddawana nie tylko dużym przeciążeniom podczas pracy, ale także jest używana w bardzo ciężkich warunkach pogodowych. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór oleju, dzięki czemu piła nie będzie narażona na uszkodzenie mechanizmów silnika i prowadnicy łańcucha. Dobry olej zapobiegnie także tak poważnej awarii jak zatarcie się silnika. Jakie właściwości może mieć olej do pił?

Wysokiej klasy oleje do pił z prowadnicą

olej do pilarek spalinowychJako, że piła owa pracuje dzięki silnikowi spalinowemu, dotyczą jej te same prawa co wszelkich innych maszyn. Aby móc jak najlepiej dbać o silnik i przedłużyć okres eksploatacyjny, warto zaopatrzyć się w jak najlepszy olej do pilarek spalinowych. Dzięki stosowaniu mieszanki z olejem o bardzo wysokiej czystości, możliwe jest wyeliminowanie uciążliwego efektu ubocznego spalania – wytwarzania się sadzy. Dzięki wysokiej jakości olejowi zanieczyszczenia wytwarzane w procesie spalania mieszanki paliwowej są dużo mniejsze, co sprawia, iż silnik może pracować dłużej w każdych warunkach. Oprócz oleju silnikowego w pilarkach stosuje się także olej do łańcucha, pełniący rolę smarującą i konserwującą. Bez tego typu oleju nie możliwe byłoby cięcie wielu dużych pni i elementów drewnianych, gdyż naraziło byto cały układ łańcucha i prowadnicy na zniszczenie. Oleje tego typu są niezwykle lepkie, co sprawia, iż nie łatwo jest usunąć tego typu olej z prowadnicy.

W silnikach pił stosuje się na przykład oleje półsyntetyczne, które bardzo często mają barwę czerwoną lub zieloną. Warto zwracać uwagę, aby dana maszyna pracowała na jednym typie oleju, który możemy najłatwiej rozpoznać po jego kolorze. Odpowiedni olej sprawi, iż silnik będzie pracował równo, a także będzie odporny nadmierne zużywanie, a także może chronić mechanizm przed korozją.