You are currently viewing Piece wolnostojące do ogrzewania domu

Piece wolnostojące do ogrzewania domu

Czy kominek może stać się częścią domowego ogrzewania centralnego? Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Taki piec może wspierać ogrzewanie domu w mroźne dni. Zatem domowy kominek oprócz tego, że ładnie wygląda i umila ciepłym ogniem długie zimowe wieczory,to jeszcze może ogrzewać cały dom. W ten sposób nie marnujemy ciepła jakie wytwarza ogień.

Piec wolnostojący z płaszczem wodnym

piece wolnostojąceJak działają piece wolnostojące z płaszczem wodnym? Nad paleniskiem kominka umieszczana jest specjalna instalacja połączona z kaloryferami w całym domu lub jedynie z wybranymi przez nas pomieszczeniami. Przepływająca przez instalację woda jest ogrzewana i następnie trafia do kaloryferów. Jestto bardzo prosty mechanizm. Należy jednak pamiętać, że ten system jedynie wspiera centralne ogrzewanie domu, a nie go zastępuje. Płaszcz wodny można zarówno w kominku pod zabudowę jak i we wspomnianym wcześniej piecu wolnostojącym. Aby system sprawnie działał, należy dosyć regularnie dokładać do ognia oraz czyścić palenisko z popiołu i innych osadów. Taki piec wolnostojący jest w stanie ogrzać samodzielnie średniej wielkości dom. Jestto duża oszczędność ciepła. W zwykłym kominku ciepło ogrzewa jedynie pomieszczenie w którym znajduje się sam kominek. Reszta energii cieplnej ucieka na zewnątrz domu poprzez komin. Dzięki instalacji płaszcza wodnegoto ciepło jest spożytkowane i wykorzystane do ogrzania większej części budynku. To znacznie obniża koszty ogrzewania domu.

Przy odpowiednim użytkowaniu pieca można zaoszczędzić nawet 40% kosztów na ogrzewanie domu.Jeszcze jednym atutem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania ciepłej wody bezpośrednio przez mieszkańców domu. Wystarczy zamontować specjalny zbiornik, w którym zgromadzi się nadmiar gorącej wody.