Płótno do malowania akrylami

Malowanie obrazów aerografem na płótnieto dość niecodzienna technika, nie używana przez wielu artystów. Mimoto, a może właśnie z tego powodu, zdecydowaliśmy się spróbować sił w malowaniu aerografem na klasycznym podłożu. Oczywiście mieliśmy zamiar użyć normalnych farb modelarskich, jakie na co dzień wykorzystujemy do malowania figurek.

Płótno artystyczne ze sztucznej bawełny

płótna do malowaniaDo naszych farb najlepiej nadają się syntetyczne materiały, więc postanowiliśmy iż obrazy będziemy malować na sztucznym płótnie. Syntetyczna bawełna, jaka przez wielu artystów uznana jest za materiał dla nowicjuszy lub osób które chcą testować niekonwencjonalne techniki malarskie. Płótna do malowania ze sztucznej bawełny można dostać w większości hurtowni dla artystów, dlatego też nie było trudno znaleźć najbardziej odpowiadający nam materiał. Również zróżnicowanie różnego rodzaju płótna bywa tam bardzo duże, gdyż w sprzedaży w hurtowniach są zarówno płótna surowe, do własnoręcznego przygotowania, jak i spodkładowane lub impregnowane. W zależności od rodzaju mogą one być łatwiejsze do obróbki oraz ułatwiać zastosowanie konkretnych technik czy farb. Najbardziej odpowiadająca nam bawełna była już gruntowana fabrycznie, więc nie wymagała przygotowania, i doskonale nadawała się do farb akrylowych na bazie wody, gdyż nie wchłaniała takowej dzięki właśnie dobremu gruntowaniu, i nie powodowała deformacji farby która zwykle pojawiała się po zbyt szybkim wysychaniu.

Płachta mogła być od razu wycięta na wymiar z beli i założona na podobrazie, co zdecydowanie zaoszczędziło nam czasu i energii, zwłaszcza iż nie mieliśmy większego pojęcia o fachowym przygotowaniu obrazu. Tak jak nam mówiono, fabryczne płótno z bawełny idealnie nadawało się do farb akrylowych, zwłaszcza nanoszonych na powierzchnię za pomocą aerografu.