Powietrzna pompa ciepła czy wodna?

Powietrzne pompy ciepła nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie – ale jak działa?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak w ogóle wygląda pompa ciepła. Powietrzne pompy ciepła wyglądają niczym lodówka albo niewielki stojący kocioł grzewczy. Urządzenieto służy do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do ogrzewania wykorzystuje się tutaj ciepło, które znajduje się gdzieś indziej. Pompa sama transportuje z miejsca cieplejszego powietrze do pomieszczenia w którym jest chłodniej. Źródłem dolnym może być zarówno grunt, jak i woda oraz powietrze.

powietrzna pompa ciepłaPompa nie wytwarza ciepła, ale przekazuje je z dolnego źródła. Jeśli chodzi o zasilanie tego urządzeniato odbywa sięto za pomocą energii elektrycznej. Nie jestto skomplikowane. Pompa nie potrzebuje zbyt dużo energii elektrycznej, więc nie musimy obawiać się tego, że ogrzewanie domu tą metodą będzie nas dużo kosztowało. Ogrzewanie na pewno będzie znacznie tańsze nić ogrzewanie za pomocą kotła na gaz czy kotłem na olej. Warto wiedzieć, że pompa ciepła może pobierać ciepło z różnych źródeł.
Oczywiście pompa będzie różniła się budową. Wybór pompy powinien zależeć jednak nie tylko od tego ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup. Powinniśmy się sugerować rozmiarem działki oraz gruntu, jaki na niej występuje. Oczywiście trzeba także wziąć pod uwagę strefę klimatyczną, w której znajduje się nasz dom. Najlepiej będzie instalować pompy ciepła, których dolnym źródłem jest powietrze. Wiadomo, że będzie ona najtańsza w użytkowaniu, ale zato będzie mało efektywna. Kiedy na podwórku zrobi się zimniejto wówczas nie będzie ciepłego źródła, z którego będzie można dostarczyć powietrze ciepłe do domu. Wówczas ogrzewanie domu będzie mało efektywne. Wówczas koszty ogrzewania domu będą naprawdę duże. Być może będziemy musieli wykorzystać na przykład grzejniki elektryczne.

Jednak jeśli temperatura będzie umiarkowanato wówczas pompa ciepła działa ekonomicznie. Umiarkowane temperatury panują przez większą część sezonu grzewczego, więc raczej nie powinniśmy mieć problemów z użytkowaniem. Użytkowanie pompy nie będzie wówczas wcale tak bardzo kosztowne. Nie trzeba się oto martwić.