Przemysłowa uprawa roślin

Nie wymaga szczególnego uzasadnienia intensywny rozwój rolnictwa o charakterze przemysłowym. Trzeba nakarmić ponad 7,2 mld ludzi żyjących ziemi, nie mówiąc o innych jej mieszkańcach. I chociaż w niektórych regionach, ogromny postęp w rolnictwie spowodował nadmiar produkcji spożywczej,to w innych, dzieci umierają z głodu. Dystrybucja nie nadąża na produkcją?

Rozwój maszyn uprawowych

części do maszyn uprawowychMaszyny do rolnictwa wkroczyły bardzo późno. Sochę i radło prymitywne narzędzia do spulchniania gleby, ciągnione najpierw przez woły i krowy, później przez konie, w XIX wieku zastąpił pług żelazny, który nie tylko odkładał skibę, lecz ją odwracał, co powodowało lepsze spulchnianie ziemi. Konie zimnokrwiste bardzo długo były główną siłą napędową w rolnictwie. Po pługu pojawiła się brona, coś na kształt mocno zakrzywionego, wielopalcowego widelca, której zadaniem jest rozdrabnianie zaoranej gleby. Najpózniej zaczęto używać glebogryzarki, której funkcję określa nazwa. Każde z tych urządzeń, oddzielnie ciągnione przez konia, którego w połowie XX wieku zastąpił ciągnik, przemierza tę samą glebę nadając jej formę odpowiednią do siewu lub sadzenia. Moc ciągnika pozwoliła na modernizację tych prac, tworząc agregat uprawowy. Agregat uprawowy,to trzy w jednym: kultywator, brona i glebogryzarka. Efekt pracy takiej maszyny,to skrócenie czasu (jeden przejazd zamiast trzech), znacznie większa siła oddziaływania i gleba lepiej przygotowana. Skoro pojawiła się maszyna,to muszą być części do maszyn uprawowych.

Urządzenie bardziej skomplikowane technicznie jest droższe od pojedynczych narzędzi, zatem rolnicy częściej decydują się na naprawę używanego, niż na zakup nowego agregatu. Z chwilą kiedy mechanizacja wkroczyła do rolnictwa, wielokrotnie wzrosła wydajność upraw. Ponadto umaszynowienie gospodarstw zmniejszyło wydatnie zapotrzebowanie na siłę roboczą, co ma istotne znaczenie w związku ze znacznym wyludnianiem się wsi.