You are currently viewing Regały kolonialne – ozdoba wnętrz

Regały kolonialne – ozdoba wnętrz

 

Meble kolonialne wywodzą się z XIX w., a ich inspiracją są zakładane przez Wielką Brytanię kolonie w Indiach. Sytuacja z przeszłości doprowadziła do tego, że Europejczycy zyskali dostęp do nowej roślinności, którymi był mahoń, palisander oraz drzewo różane. Stały się więc one materiałem do produkcji mebli, które były wręcz odzwierciedleniem luksusu.

Meble kolonialne – cechy charakterystyczne

piękne regały kolonialneMimo niezwykłego wyglądu, meble kolonialne nie są, aż tak popularne w obecnych czasach. Sam ich wygląd jest połączeniem stylu brytyjskiego z francuskim oraz indyjskim. Z materiałów spotkanych w Indiach zaczęto tworzyć różnego typu meble począwszy od łóżek, poprzez komody, czy też piękne regały kolonialne, które stanowiły element ozdoby bibliotek oraz biur wielu ważnych osobistości. Najczęściej wykonane są one  z ciemnego drewna, a ich największą ozdobą niezaprzeczalnie są piękne wzory charakterystyczne dla kultury azjatyckiej. Co ciekawe meble kolonialne sprawdzają się doskonale w przypadku pomieszczeń o klasycznej aranżacji, jak i tych bardziej nowoczesnych. Ich uniwersalność sprawia, że swoje miejsce odnajdują zarówno w salonie jak i sypialni czy łazience. Niezwykłe piękno oraz bogate wzory stanowią doskonałe uzupełnienie funkcjonalnego stylu tych mebli. Przykładowo regał z bogatymi zdobieniami jest w stanie pomieścić mnóstwo książek głównie dzięki prostocie samej konstrukcji. Egzotyczne drewno jest elementem, który sprawia, że meble wyróżniają się doskonale na tle innych stylów. Patrząc na ich wygląd z pewnością nikogo nie dziwi, że nadal są one uznawane za przejaw luksusu.

Meble kolonialne, mimo, że w obecnych czasach niejako zapomniane, nadal są uważane za jedne z najbardziej luksusowych. To właśnie one najczęściej stanowią wyposażenie bibliotek oraz biur wielu ważnych osobistości.