Robot do stanowiska produkcyjnego

Od jakiegoś czasu planowaliśmy modernizację automatów produkcyjnych, które w naszym zakładzie działały nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat. W większości przypadków byłyto bardzo proste roboty, które mogły wykonywać tylko jedno zadanie w ciągu czasu użytkowania. Nie były więc wielozadaniowe, ani też zbyt precyzyjne.

Nowoczesne roboty produkcyjne UR10E

universal robots ur10eByliśmy bardzo zaskoczeni rozpowszechnieniem i zróżnicowaniem robotów wspomagających i automatów produkcyjnych, które obecnie mają zdecydowanie większe możliwości niż nasze stare maszyny. Mieliśmy więc ogromną ilość modeli, pochodzących od najróżniejszych producentów, z których mogliśmy wybrać nowe maszyny do zakładu. Ostatecznie wybraliśmy robota Universal Robots UR10E, bardzo polecany automat przemysłowy, rekomendowany przez wszystkich użytkowników ze względu na wielozadaniowość i zaawansowanie. Robot ten był rozwiniętą wersją maszyny o oznaczeniu UR10 i był automatem o średnim rozmiarze, i zasięgu ramion nie przekraczającym trzech metrów przy pełnym rozłożeniu. W przeciwieństwie do naszych dotychczasowych maszyn, jednak, nowy robot miał osiem punktów zgięcia ramienia, i mógł wykonywać zadania ze znacznie większą precyzją niż dotychczasowe maszyny produkcyjne. Co więcej, nie było wymagane programowanie przez technika producenta, aczkolwiek takowe było zalecane, a wyznaczanie zadań maszynie można było wykonać w zaledwie godzinę.

Robot okazał się tak wszechstronny, iż większość starych maszyn produkcyjnych w zakładzie wymieniliśmy właśnie na ten model. Te maszyny które były większe, lub mniejsze, zostały natomiast zastąpione przez pozostałe roboty produkcji Universal Robots, mające bardzo podobną funkcjonalność jak model UR10E, choć zazwyczaj odmienne gabaryty i długość ramienia.