Rola komory laminarnej

Niektóre analizy i badania wymagają wytworzenia szczególnych warunków. Nie da się ich przeprowadzić nie zwracając uwagi nato, co gołym okiem jest niewidoczne. W powietrzu unosi się bowiem wiele mikroskopijnych cząsteczek, które mogą mieć ogromny wpływ na wiarygodność wyników. Tym samym należy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć ich wniknięcia do analizowanego materiału. Z takimi problemami borykają się laboranci w wielu laboratoriach.

Zastosowanie komory laminarnej

specjalne komory laminarneNa szczęście na rynku dostępne jest urządzenie, które skutecznie rozprawia się z tym problemem. Mowa o sprzętach takich jak specjalne komory laminarne. Urządzenia te pozwalają na wytworzenie jałowych warunków pracy. tym samym powietrze zostaje oczyszczone z wszelkich zarodników grzybów, bakterii i wirusów, które w normalnych warunkach się w nim znajdują. Osiągnięcie takiego stanu est możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej lampy, która odkaża wszystkie powierzchnie we wnętrzu komory laminarnej. Powietrze, które zostaje wtłoczone do jej środka zostaje oczyszczone z zastosowaniem specjalistycznego filtra HEPA. W związku z tym nie trzeba martwić się o wiarygodność wyników. Dostępne na rynku komory mogą być różnej klasy. Różnią się one między sobą stopniem osiąganego poziomu bezpieczeństwa. W tej najwyższej klasie mamy do czynienia z fizyczną przegrodą pomiędzy pracownikiem, a wnętrzem tego urządzenia.

Podsumowując, aby móc mówić o wiarygodnych wynikach analiz i badań, koniecznie trzeba postawić na pracę w takim urządzeniu jak komora laminarna. Sprzęty te są na szeroką skalę wykorzystywane we wszystkich miejscach takich jak laboratoria biologiczne. Pozwalają na bezproblemowa pracę w wytworzonych, jałowych warunkach środowiska. Sąto warunki idealneto przeprowadzania niekiedy bardzo skomplikowanych badań na materiałach biologicznych.