Skuteczność badania poligraficznego

Skuteczność badania poligraficznego

Chyba każdy z nas widział na filmach wariograf i wie do czego on służy. Wynaleziono go już wiele lat temu, ale pomimo postępu technologicznego, ciągle się z niego korzysta, choć jest on znacznie bardziej nowoczesny niż kiedyś.

Na czym polegają badania poligraficzne?

badanie poligraficzneJak wiadomo, wariograf, to urządzenie do wykrywania kłamstw. Rejestruje ono reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne wywołane emocjami. Kiedy mówimy nieprawdę, to najczęściej się pocimy, mamy przyśpieszony puls i wykonujemy nerwowe ruchy. Są to reakcje nad którymi ciężko zapanować, choć oczywiście się da, ale wymaga to szerokiej wiedzy psychologicznej i dużej świadomości swojego ciała. W życiu codziennym rozpoznajemy kłamców na podstawie swoich doświadczeń lub prawdopodobności treści jakie ktoś nam próbuje przekazać. Jednak nigdy nie mamy stu procentowej pewności. Na pewno w demaskowaniu kłamców może pomóc badanie poligraficzne, które jest wykonywane w Instytucie Badań Wariograficznych w Warszawie lub w dwudziestu siedmiu oddziałach. Podczas jego trwania, badana osoba zostaje podłączona specjalnymi czujnikami połączonymi z wariografem i odpowiada na zadawane pytania, które są skonstruowane w taki sposób, aby możliwe były tylko dwie odpowiedzi: „tak” lub „nie”. Przeważnie badanie na wariografie jest zlecane przez sąd w celu ustalenia sprawcy wypadku czy przestępstwa, ale może też służyć osobom niesłusznie oskarżonym lub pomówiony. Oprócz tego, każdy z nas może się mu poddać, ponieważ odpłatne i ogólnie dostępne.

Jeżeli badanie na wariografie zostanie wykonane we właściwy sposób, to jego skuteczność może sięgać nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent, co jest doskonałym wynikiem. Pomimo upływu lat, wariograf ciągle jest powszechnie wykorzystywany w wielu sytuacjach.