Spektrometry i praca w laboratorium

Praca w laboratorium była od zawsze moim marzeniem. Lubiłam biologie i chemię, umiałam się skupić na jednej rzeczy, lubiłam robić zestawienia danych i sprawozdania. W szkole zawsze z przedmiotów ścisłych miałam najwyższe oceny. Udałam się zatem na studia chemiczne o specjalizacji chemii molekularnej.

Spektrometry i badania naukowe

spektrometr podczerwieniNastępnie dostałam staż i posadę w znanej firmie zajmującej się badaniami chemicznymi. Mogę się tutaj wykazać. Przede wszystkim obsługuje wiele urządzeń laboratoryjnych, takich jak spektrometry, detektory czy inne maszyny. W takich urządzeniach można zbadać każdą substancję chemiczną, płynną, stałą i gazową. Z pewnością taki spektrometr ułatwia znacząco pracę. Nie trzeba siedzieć nad mikroskopem i sprawdzać co się znajduje w małej próbce. Choć i czasem mikroskop się przydaje. Potem jednak wyniki trzeba odczytywać. Mamy czasem gotowe normy i wykresy, jednak nie wszystkie substancje znajdują się w bazie, zatem trzeba korzystać z wiedzy własnej, żeby odkryć co jest badaną próbką lub co ją zanieczyściło. Większość próbek trafia do nas od firm zewnętrznych, więc nie zawsze są one dobrej jakości. Czasem są właśnie zanieczyszczone, posiadają jakieś inne domieszki, przez co ich badanie jest trudniejsze niż czystej próbki. Czasem udaje się pozbyć się zanieczyszczeń, czasem próbka jest tak ,,nieczysta”, że nie da się uzyskać wiarygodnych wyników. Jednak jestto wyzwanie, które w pracy zawsze się przydaje. Przynajmniej jakaś odmiana.

Spektrometr z pewnością jest sprzętem przydatnym w każdym laboratorium. Wartościowe i dokładne wyniki na pewno sprawią, że badania będą najwyższej jakości i nikt nie będzie mógł mieć do nich zastrzeżeń. Dzięki dobrze wykonanym fachowym analizom mam większą satysfakcję z pracy.

Więcej na stronie spektrometry.net