Sposoby na izolowanie fundamentów

 

Budowę domu zaczyna się od wykopania fundamentów, które następnie zalewane są betonem. To od nich zależy, czy budynek będzie trwały i solidny. Właśnie dlatego należy izolować fundamenty przed wilgocią oraz mrozem. Wśród wielu technik w budownictwie postaram opisać się kilka, według mnie najlepszych.

Jak izolować fundament?

izolacje fundamentówPierwszy sposób izolacji jest najłatwiejszy do wykonania. Podczas mieszania betonu wystarczy dodać proporcjonalną ilość izolatora do betonu. Taki beton po wyschnięciu staje się o wiele twardszy. Ponadto nie chłonie on wilgoci, przez co jest zupełnie odporny na opady deszczu, wody gruntowe oraz silne mrozy. Drugim sposobem na izolacje fundamentów jest masa powłokowa, która zabezpiecza beton z zewnątrz. Kiedy ten materiał solidnie zwiąże, w ogóle nie przepuszcza wody. Masę nakłada się na wyschnięty już beton, przez co czas wykonania jest nieco dłuższy. W dalszym ciągu ten sposób izolowania jest opłacalny. Najciekawszym z patentów jest owijanie fundamentu folią kubełkową. Wiadomo, że przez folię nie przejdzie żadna wilgoć. Po wykopaniu fundamentu wkłada się folię w wykop. Musi się ona znaleźć na dnie, a także na każdej ze ścian. Wypukła strona folii powinna być odwrócona w stronę wykopu. Po zalaniu wykopu betonem fundament na trwałe będzie owinięty tym materiałem. Jestto ochrona szczególnie przed wodami gruntowymi, lecz również przed przesuwaniem się fundamentu. Niweluje też skutki mrozu oraz pękanie.

Ochrona betonu przed wilgocią jest ważna. W ten sposób przedłużamy żywotność całego budynku. Lepiej dopłacić budowlańcom, którzy prawidłowo zabezpieczą fundament. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych remontów oraz wydawania pieniędzy. Tego typu materiały mają działanie długookresowe, dlatego są bardzo opłacalne.