Sposoby ocieplania poddasza warte uwagi

W trakcie budowy własnego domu, w pewnym momencie staniemy przed decyzją w jaki sposób i za pomocą jakich materiałów postanowimy zaizolować dach. Efektem końcowym takiej decyzji będzie większa lub mniejsza bezstratność energii cieplnej, która najczęstsze ujście z reguły odnajduje właśnie tą drogą.

A może ocieplanie poddasza pianką?

ocieplanie poddasza piankąJak każda decyzja, również i ta niesie za sobą skutki, które odczujemy w konstrukcji, ale i również portfelu. Pierwszym ze sposobów takiego ocieplenia jest wykorzystanie wełny mineralnej, która za pomocą kołków, śrub i sznurka przymocowywana jest do stropu. Jestto rozwiązanie tańsze, ale musimy mieć na uwadze, że łączenia tych płatów zawsze będą powodowały pewne nieszczelności. Jeżeli natomiast posiadamy taką możliwość, warto zastanowić się nad rozwiązaniem zwanym ocieplanie poddasza pianką poliuretanową, które wykorzystuje specjalny preparat nanoszony bezpośrednio na zabezpieczony folią strop. Izolacje natryskowe wymagają specjalnego sprzętu, który pozwala umieścić go na stropie. Bezpośrednią przewagą nad zastosowaniem wełny mineralnej, jest brak szczelin oraz spoin. Izolacja poddasza pianką poliuretanową, w którejto zwarta konstrukcja materiału pozwala na zdecydowanie lepsze zabezpieczenie poddasza lub strychu przed utratami ciepła oraz przepuści zdecydowanie mniej zimna z powietrza. Wskazuje nato współczynnik izolacji, który w przypadku piany jest zdecydowanie wyższy.

 

Metoda ta oczywiście wymaga wynajęcia specjalnej ekipy, która posiada odpowiednie maszyny. Narażamy się tym samym na dodatkowe koszty wykonania, natomiast tak jak wspomniano wcześniej, mając wystarczające zasoby, nie powinniśmy się zastanawiać nad wyborem.