Szklane domy Żeromskiego a zabudowy szklane

Powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” jest znana ze swojej utopijnej wizji nowoczesnych szklanych domów, których budowa miała wspomóc polską gospodarkę oraz polepszyć byt Polaków. Dzięki nowoczesnym technologiom i modzie na szkło jesteśmy trochę bliżej tej wizji niż wydawało sięto prawdopodobne.

Nowoczesne budownictwo – zabudowy szklane

zabudowy szklaneWspółczesne trendu architektoniczne i wnętrzarskie stawiają, gdy tylkoto możliwe, na przestronność, dużą ilość światła i otwarcie na świat. Stąd biorą się nowoczesne budynki, których ściany są w całości oszklone lub przynajmniej posiadają ogromne okna i drzwi szklane. Zamiast typowych ścianek działowych we wnętrzu coraz częściej można napotkać zabudowy szklane Warszawa, pozwalające wydzielić część dużego pomieszczenia do konkretnego celu, na przykład z części salonu i biblioteki powstaje wygodny gabinet. Czasem też we wnętrzu nie ma żadnych stałych przegród, do przedzielenie przestrzeni na dwie części lub więcej stosuje się ścianki i drzwi przesuwne, wzorowane na stylu japońskim, te jednak wykonane są ze szkła. Często jest ono matowe, mleczne, grawerowane. Nie jest jedynie przegrodą, lecz pełni także rolę jako dekoracja wnętrza. W tworzeniu przestronnego wnętrza pomogą także lustra na wymiar. Nic tak nie powiększa optycznie przestrzeni jak duże lustro.
Wizja Żeromskiego, z wodą płynącą pomiędzy szklanymi ścianami, do ogrzewania lub chłodzenia domu, nie została jeszcze zrealizowana. Możliwe jednak, że kiedyś tak się stanie, a wtedy płynąca woda również będzie swoistą ozdobą dla wnętrza.