Szybkie testy genetyczne

Nasz organizm jest ciągle zagadką dla wielu naukowców, pomimo wielu lat badań. Ciągle pojawiają się nowe choroby, które wymagają czasu, aby zostały właściwie zdiagnozowane, dlatego też tak istotna jest obserwacja własnego ciała.

Jak potwierdzić celiakię?

genetyczny test na celiakięW obecnych czasach, coraz więcej osób żyje świadomie i nie chce działać na swoją niekorzyść. Kluczowym czynnikiem w tej kwestii jest obserwacja reakcji swojego organizmu nato, co się je. Wbrew pozorom, ból brzucha wcale nie musi oznaczać zatrucia, a osłabienie niewyspania, ponieważto też jedne z objawów celiakii. Jestto choroba o podłożu genetycznym, na którą choruje około jednego procenta społeczeństwa. Leczona, nie stwarza dla nas zagrożenia, ale nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Stąd też należy jak najszybciej wykonać genetyczny test na celiakię oraz wykonać badania histopatologiczne jelita cienkiego. Test genetyczny obejmuje ustalenie genu w naszym kodzie DNA, który odpowiada za tą chorobę oraz przeciwciał typowych dla celiakii. To badanie wykonuje się z próbki krwi, natomiast wycinek jelita pobierany pod znieczuleniem. Sąto konieczne badania, dzięki, którym można mieć stu procentową pewność co do tej choroby. Co najważniejsze, nie dają one zafałszowanych wyników w przypadku stosowania już diety bezglutenowej. Na wyniki testu genetycznego czeka się maksymalnie kilka dni, natomiast nieco dłużej na badanie jelita. Jeżeli oba wyniki jednoznacznie potwierdzą celiakię,to trzeba jak najszybciej zmienić dietę.

Celiakią dotyka około jednego procenta społeczeństwa, z czego wiele osób nawet nie wie, że na nią choruje, gdyżjej objawy nie mają ostrego charakteru. Jeżeli mamy ją w genach lub ktoś w rodzinie na nią choruje,to może się pojawić w dowolnym momencie życia.